۶ روش قدرتمند برای کاهش استرس ناشی از مطالعه

ساعت ۳ صبح است و شما هنوز در حال مطالعه هستید. انگشتان عرق کرده شما ، کتاب درسی را ورق می زنند در حالی که قلب شما سعی می کند از زندان سینه بیرون بیاید. قبل از اینکه متوجه شوید واقعاً متن را نمی خوانید ، با گیجی همان پاراگراف کسل کننده را چهار بار بررسی می کنید. سرتان تند تند تکان می دهید و نمی‌توانید تمرکز کنید، در حالی که ساعت‌ها، دقیقه‌ها و سپس ثانیه‌های آخر را شمارش می‌کنید اما حس می کنید چیزی یاد نگرفتید. شما از درس خواندن استرس دارید و نگران کسب نمره خوب هستید.

استرس «یک پاسخ فیزیکی طبیعی به اتفاقاتی است که باعث می‌شود احساس خطر کنید ». هنگامی که احساس خطر می کنید، بدن شما برای محافظت از شما وارد حالت واکنش «جنگ یا گریز» می شود. این برای موقعیت‌های اضطراری، مانند زمانی که یک دزد دنبال شما می کند، عالی است، اما برای مطالعه چندان عالی نیست.

استرس به طور طبیعی زمانی در دانش‌آموزان اتفاق می‌افتد، که در برقراری تعادل بین کلاس‌های مختلف با برنامه‌های درسی و فعالیت‌های اضافی غرق شده‌اند. مطالعه برای  امتحان ، هیولای دیگری است که منجر به استرس می شود، و برخی از دانش آموزان به روش های ناسالم برای مقابله با آن روی می آورند: الکل، مواد مخدر، پرخوری. با این حال، بسیاری از راه‌های سالم‌تر (و ارزان‌تر) برای غلبه بر استرس وجود دارد.

به جای اینکه به سراغ پرخوری بروید، تنش های خود را از مطالعه به روش های زیر کم کنید.

 

۱) درگیر یک فعالیت فیزیکی باشید

یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش استرس، فعالیت بدنی است. چه از طریق یک تمرین شدید یا با شرکت در ورزش، متوجه خواهید شد که تحرک بدن به شما کمک می کند تا به معنای واقعی کلمه تنش را از بین ببرید.

 

بن فاکس، دانشجوی دانشگاه ویتنبرگ، از دوران جوانی به ورزش

دو میدانی پرداخته است و از این فعالیت بدنی به عنوان خروجی استرس در سال های دانشگاه استفاده کرده است. فاکس می‌گوید: «اگر بتوانید فعالیت بدنی انجام دهید، واقعاً استرس زیادی را از بسیاری چیزها از بین می‌برد. “شما همه چیز را عرق کرده اید و احساس می کنید از استرس خود پاک می شوید.”

 

اضافه کردن یک فعالیت بدنی روزانه به برنامه‌تان می‌تواند به شما کمک کند تا استرس را قبل از شروع آن کنترل کنید. با این حال، راه هایی برای خلاص شدن از شر استرس در حین مطالعه نیز وجود دارد.

 

فاکس، یک راه حل سریع و آسان برای انجام فعالیت فیزیکی و رهایی از استرس پیدا کرده است.

 

او گفت: «وقتی چیزی مرا تحت فشار قرار می‌دهد، طناب را برمی‌دارم و طناب می‌زنم، و بعد از چند دقیقه استرسم کم می شود و احساس بهتری خواهم داشت.»

 

آماندا ، کارشناس ارشد بیوشیمی و زیست شناسی از دانشگاه ایالتی اوهایو، هم دوست دارد با فعالیت بدنی، استرس مطالعه را کاهش دهد. «من زیاد می دوم و می رقصم.این کار من را به دنیای خودم می برد.»

 

مقداری استرس را با چند دقیقه یا چند ساعت فعالیت بدنی کاهش دهید و سپس بروید ، برای مطالعه کتاب ها.

۲) از خانه خارج شوید

محل مطالعه را ترک کنید تا دوباره انرژی بگیرید. سگ خود را به پیاده روی ببرید یا به تنهایی بروید و مدتی را در طبیعت بگذرانید تا خیالتان راحت شود. مدتی را صرف فکر کردن به چیزی غیر از مطالعه خود کنید.

 

با دوستان صحبت کنید یا فقط یک فیلم تماشا کنید. مطالعه با استرس هرگز خوب نیست، پس مدتی به چیز دیگری فکر کنید تا ذهن خود را از استرس دور کنید. این کار اوضاع را بسیار بهتر می کند.»

 

برای یک فنجان قهوه سریع با یک دوست ملاقات کنید، یا حتی بهتر است یک نوشیدنی سالم مثل آب را امتحان کنید و نیم ساعت در مورد چیزی غیر از امتحان بزرگ یا مقاله ای که قرار است ارائه دهید صحبت کنید، یا با هم به دیدن یک فیلم بروید. برخیز و کمی بیرون برو، اما یادت باشد که برگردی. پس از همه، شما یک امتحان دارید.

 

۳) بنویسید

نوشتن در زمانی که استرس دارید می تواند به شما کمک کند تا چیزهایی که شما را آزار می دهد را کشف کنید. اگرچه ممکن است بدیهی به نظر برسد که مطالعه به خودی خود استرس زا است، چند دقیقه وقت بگذارید و فهرستی از جنبه هایی از موقعیت خود را بنویسید که بیشترین غم و اندوه را در شما ایجاد می کند. آیا سعی می کنید مطالب زیادی را در مدت زمان کمی مطالعه کنید؟ آیا مطالب خاصی وجود دارد که متوجه آن نمی شوید؟ دیر شروع کردی؟ هنگامی که متوجه شدید که چرا استرس دارید، بهتر می توانید به چگونگی کاهش مشکلات خود بپردازید.

 

همچنین می توانید مدتی را برای مطالعه و نوشتن خلاقانه بگذرانید. یک شعر یا داستان کوتاه را یادداشت کنید تا خلاقیت خود را به جریان بیندازید. حتی اگر خود را یک «نویسنده» نمی‌دانید، این کار حداقل مثل یک استراحت بسیار خوب وسط مطالعه است.

۴) کاری را انجام دهید که از آن لذت می برید

سرگرمی ها می توانند به آرامش شما کمک کنند. کتاب ها را کنار بگذارید و چند دقیقه یا حداکثر یک ساعت وقت بگذارید تا استرس خود را به سمت فعالیتی که از آن لذت می برید بیاندازید. دانیال این کار را با شیرینی پزی انجام می دهد. او گفت: «من معمولاً وقت می گذرانم و کاری کاملاً متفاوت از موضوعی که در حال مطالعه هستم انجام می دهم، و وقتی احساس بهتری پیدا کردم، دوباره به مطالعه برمی گردم. “من یک نانوای استرس هستم. وقتی برای دوستانم کلوچه و کیک می‌آورم، آنها می‌دانند که استرس دارم.»

 

یا مانند ، فاکس که از ورزش کردن استفاده می کند تا ذهن خود را از مطالعه دور کند. او گفت: «وقتی در حال انجام این ورزش هستم، تنها چیزی که اهمیت دارد این ورزش است. “در آن ۴۵ دقیقه از روزم از استرس خلاص شدم.”

 

بدنسازی کنید، نیم ساعت از برنامه تلویزیونی یا کانال یوتیوب مورد علاقه خود را تماشا کنید یا فقط به چند آهنگ مورد علاقه خود گوش دهید. جدا کردن جلسات مطالعه با فعالیت ها یا سرگرمی هایی که از آن لذت می برید به کاهش تنش های امتحانی و یکنواختی مطالعه کمک می کند.

 

۵) ذهن و ماهیچه های خود را آرام کنید

کمی یوگا  انجام دهید. خودتان را ماساژ دهید (یا یک دوست خوب به شما کمک کند). یک حمام حباب آب گرم بگیرید. ده دقیقه خود را در جای دیگری تصور کنید.

 

فاکس از تکنیکی به نام «فرار» برای از بین بردن استرس استفاده می کند.

 

او توضیح داد: «چشم‌هایم را می‌بندم، و فقط خودم را در یک ساحل فوق‌العاده تصور می‌کنم، و اطرافم را افراد سرگرم‌کننده احاطه کرده‌اند، فقط از آفتاب لذت می‌بریم. “من ده دقیقه از آن تصویر ذهنی لذت می برم و سپس به درس هایم برمی گردم و احساس آرامش می کنم و می توانم دوباره درس هایم را شروع کنم.”

 

۶) فقط نفس بکش

یک نفس عمیق بکشید و آن را به مدت پنج ثانیه نگه دارید. حالا ولش کن به خود بگویید که در نهایت همه چیز درست می شود. یک ثانیه روی زمان حال تمرکز کنید و فقط آرام باشید.

 

اگر نفس های عمیق کمکی نمی کند، می توانید برخی از تمرینات تنفسی را بررسی کنید تا به شما در غلبه بر استرس کمک کنند.

استرس خشن است، اما استفاده از هر یک از این روش ها به شما کمک می کند تا آرامش داشته باشید و جلسات مطالعه شدید را تحمل کنید.

 

دوستان عزیز داشتن یک برنامه ریزی نوشته شده ودرست می تواند استرس شما را ۱۰۰ درصد کاهش دهد برای مشاوره رایگان با پزشکان دانشگاه تهران و دریافت برنامه ریزی رتبه برتری کافیه با ۰۹۱۲۰۱۲۳۹۰۰ تماس بگیرید

موسسه مداد قهرمان تنها موسسه ایست که تمام مدرسان و مشاوران پزشکان دانشگاه تهران هستند

 

در مورد پکیج نخبگان اطلاع دارید؟ پگیج نخبگان پزشکی تهران شامل ویدئو های آموزشی تدریس شده توسط رتبه های ۹۵،۵۴،۱۳،۷ می باشد برای دیدن نمونه تدریس ها و کسب اطلاعات بیشتر با ۰۹۱۲۰۱۲۳۹۰۰ در تماس باشید