مهم ترین تغییرات کنکور ۱۴۰۲ از زبان دکتر ابوالفضل جوادیه

سلام دوستان دکتر ابوالفضل جوادیه ، فارغ التحصیل رشته پزشکی دانشگاه تهران، مدیر و موسس مجموعه مداد قهرمان هستم و در این موسسه تلاش کردم به روز ترین و مهم ترین اخبار کنکور ۱۴۰۲ را در اختیارتون قرار بدم تا شما دوستان عزیز بتوانید به راحتی از این مطالب حداکثر بهره را ببرید.آزمون سراسری از سال ۱۴۰۲ به بعد، دو بار در سال برگزار می گردد تا فشار و اضطراب از روی دانش آموزان برداشته شود و نتایج آزمونی که دانش آموزان در آن شرکت می‌کنند تا دو سال اعتبار دارد.

کنکور سراسری از سال ۱۴۰۲ فقط شامل دروس تخصصی است و دروس عمومی حذف خواهد شد. بنابراین با این کار سوالات تخصصی می تواند عمیق ترو سخت ترطرح شود چون با حذف سوالات دروس عمومی مدت زمان پاسخگویی به سوالات تخصصی افزایش میابد.

مصوبه نخست کاهش سهم نمرات کنکور در پذیرش دانشجویان

به عبارتی از سال ۱۴۰۲ تاثیر امتحانات پایه دوازدهم ، ۶۰ درصد قطعی خواهد شد یعنی سهم آموزش و پرورش به لحاظ سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و سهم کنکور سراسری ۴۰ درصد می باشد.

مصوبه دوم افزایش سهم دروس تخصصی در کنکور

از سال ۱۴۰۲ کنکور سراسری مختص دروس تخصصی میشود و دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل خواهد شد،بر این اساس در سوابق تحصیلی دروس عمومی و دروس تخصصی مورد سنجش قرار میگیرد و سوابق تحصیلی و کنکور هر دو مبنای ارزیابی نهایی خواهد بود.

مصوبه سوم برگزاری ۲ کنکور در سال

یکی از مصوبات مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی که بار زیادی از نگرانی داوطلبان ورود به دانشگاه را می کاهد، برگزاری ۲ کنکور در سال است که این مصوبه هم از سال ۱۴۰۲ اجرا می شود.

مصوبه چهارم اعتبار ۲ ساله نتایج کنکورها

شورای عالی انقلاب فرهنگی این تصمیم را هم برای کنکوری ها گرفت که نتایج آزمون تا ۲ سال اعتبار داشته باشد و دانش آموزان بتوانند از نتایج آن تا ۲ سال استفاده کنند.

مصوبه پنجم اختصاص حد نصاب برای معدل

از این به بعد دانشگاه ‌های کشور می توانند یک حد نصاب برای معدل بگذارند و بر اساس آن مشخص کنند تا چه معدلی را پذیرش می ‌کنند؛ اگر معدل داوطلب از میزان مشخص پایین ‌تر باشد، این اختیار به دانشگاه ها داده می ‌شود که داوطلب را پذیرش نکنند.
سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این باره گفته بود که با این رویکرد، اضطراب زدایی از جامعه داوطلبان کنکور به خصوص رشته‌ های پرمتقاضی صورت می گیرد و سنجش داوطلبان نیز با عمق بیشتری انجام می شود.

مصوبه ششم ساماندهی سهمیه‌ها در پذیرش ۱۴۰۲

سهمیه ها در گذر سال های عمر کنکور همیشه یکی از تعیین کننده ترین مراحل در پذیرش داوطلبان کنکور و محل انتقاد رسانه ها شناخته می شوند. در سال های گذشته برخی از سهمیه ها را شورای عالی انقلاب فرهنگی و تعدادی دیگر را مجلس شورای اسلامی به تصویب رسانده است.

با این حال ساماندهی این سهمیه ها و اعمال آن در کنکور ۱۴۰۲ نیازمند بررسی ۶ ماهه ای است که عاملی درباره آن گفته است: ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور طی ۶ ماه سیاست‌ های مربوط به سهمیه‌ ها را جمع بندی و نهایی سازی کرده و برای تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی تقدیم کند تا پذیرش از طریق کنکور در دانشگاه ‌ها در سال ۱۴۰۲ بر مبنای این مصوبه درباره سهمیه ‌ها اجرا شود.

چرا تغییر کنکور ۱۴۰۲مهم شد؟

به گزارش ایرنا، خانواده دانش آموزان و کنکوری ها، چالش های متفاوتی با آموزش فرزندان خود دارند؛ از نادیده گرفته شدن برخی جنبه های سطوح یادگیری در مدارس مانند به ‌یاد سپردن، فهمیدن و به‌ کارگیری مطالب گرفته تا بی انگیزگی معلمان نسبت به آموزش اصولی دانش آموزان، بی انگیزگی دانش‌آموزان نسبت به آموزش ‌های رسمی و گرایش به کلاس‌ های کنکور، به نگرانی خانواده ها افزوده است.

شوق ورود به دانشگاه و ایجاد فشار برخی خانواده ها روی فرزندشان از روی چشم و هم چشمی یا هر دلیل دیگری، بیشتر از آنکه بر کنکور جامه ای فاخر بپوشاند، گریبان دانش آموزان و خانواده ها را گرفته است که باید برای رفع آن هر چه زودتر چاره اندیشی می شد.

پیگیری های خبرنگار ایرنا از سازمان سنجش آموزش کشور حاکی از آن است که اجرای این مصوبات ابتدا باید از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ارگان های متولی کنکور نظیر وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین آموزش و پرورش ابلاغ شود تا آزمون ۱۴۰۲ بر اساس این مصوبات امکان برگزاری داشته باشد.

تغییرات مهم کنکور از سال ۱۴۰۲ می تواند گذر از پل صعب العبور ورود به دانشگاه را برای کنکوری ها راحت تر سازد و کوله بار علمی آنها را در بدو ورود به دانشگاه ها سنگین تر کند.

ترمیم معدل امتحانات نهایی چیست؟

قانون ترمیم معدل امتحانات نهایی درسال ۱۳۹۴ تصویب شد و هدف آن دادن فرصت جبران به داوطلبان برای شرکت مجدد در امتحان و دریافت نمره بالاتر است.

از آنجایی که در چند سال اخیر معدل تاثیر مثبتی در کنکور سراسری دارد و داشتن معدل بالا به نفع داوطلبان میباشد،شاید خیلی از آنها خواهان جبران نمرات خود و کسب نمرات بالاتر باشند.همچنین طرح تاثیر ۶۰ درصدی قطعی معدل که به تازگی بیان شده است،تاثیر معدل را در کنکور بسیار کرده است.

پس ین طرح فرصت مناسبی برای داوطلبانی است که به هر دلیلی نمرات دلخواه خود را در امتحانات نهایی کسب نکردند و خواهان کسب نمرات بالاتری هستند.


شرایط شرکت در امتحانات ترمیم معدل

فارغ التحصیلان دوره متوسطه (از سال ۸۴ به بعد) و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی (از سال ۹۱ به بعد) میتوانند در طرح ترمیم معدل شرکت کنند.داوطلبانی که از نمره خود رضایت نداشته و قصد ترمیم آن را دارند،میتوانند در این امتحانت شرکت کنند اما لازم به ذکر است که هر داوطلب تنها یکبار میتواند در امتحانات ترمیم معدل شرکت کند.

نمرات کسب شده درکارنامه افراد ثبت نمیشود و صرفا جهت اعمال در سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه است.اگر نمرات کسب شده پایین تر از نمرات قبلی باشد،همان نمرات قبلی به عنوان سوابق اعمال میشود.

معمولا حدود دو ماه قبل از امتحانات زمان ثبت نام است و این امتحانات در سه نوبت دی،خرداد و شهریور برگزار میشوند.برای ثبت نام ترمیم معدل هم باید به مدارس بزرگسالان منطقه خود مراجعه کنید،علاوه بر آن باید در نظر داشته باشید که شما باید در همان منطقه که قبلا فارغ التحصیل شده اید،آزمون ترمیم معدل خود را بدهید.آیا در امتحانات ترمیم معدل شرکت کنم؟

یکی از طرح هایی که اخیرا صحبت زیادی درباره ی آن میشود،طرح تاثیر ۶۰ درصدی قطعی کنکور است اما هنوز اجرایی نشده است و در کنکور ۱۴۰۱ هم اجرایی نمیشود اما ممکن است در کنکور ۱۴۰۲ این طرح اجرایی شود و ترمیم معدل در کنکور ۱۴۰۲ بسیار تاثیرگذار باشد.

پس در این صورت معدل بالا یکی از ملزومات برای داوطلبان محسوب میشود و طرح ترمیم معدل فرصت بسیار خوبی است تا نمرات خود را به بالاترین حد رسانده و بهترین معدل را کسب کنید.

معرفی منابع آزمون سراسری در سال ۱۴۰۲

چون از سال ۱۳۹۶ به بعد کتاب ها تغییرات زیادی کردند، می ‌توان گفت که کنکور هایی که برای نظام جدید برگزار می شود تفاوت های زیادی با کنکور های قبلی خواهد داشد.
مهم ترین منابعی که برای کنکور نظام جدید مد نظر است کتاب های درسی آموزش و پرورش می باشد؛ که دانش آموز می بایست بر تمامی مباحث آن ها تسلط کافی داشته باشد. چرا که سازمان آموزش و پرورش و همچنین سازمان سنجش معتقدند هیچ سوالی خارج از متن کتاب برای این آزمون طراحی نخواهد شد.

سهمیه های کنکور در سال ۱۴۰۲

در کنکورهای آتی از ۲۲ سهمیه ای که در تمامی سال های قبل از ۱۴۰۲ بر کنکورها اعمال می‌شد تنها پنج سهمیه باقی می‌ ماند. این حذف سهمیه ها بر اساس رای دیوان عدالت اداری و کمیسیون آموزش صورت گرفت و همین امر موجب می شود تا داوطلبان کنکورهای سال ۱۴۰۲ به بعد دیگر از نا عدالتی تاثیر این سهامی بر امتیازات ورود به دانشگاه رنج نبرند.

مناطق *
بهیاران *

  • مناطق محروم
  • رزمندگان ایثارگران و خانواده شهدا
    مناطق محروم برای رشته های گروه پزشکی *

برنامه ریزی برای گرفتن بهترین نتیجه در کنکور ۱۴۰۲

در کمال تاسف داوطلبان کنکور همواره برنامه ریزی های سنگین رویایی برای رسیدن به توانایی بالا در پاسخگویی به سوالات آزمون سراسری دارند. این برنامه ریزی ها سبب می شود تا حجم بسیار زیادی از درس را در یک روز بخوانند همین امر باعث می شود به مرور زمان، شخص از درس خواندن زده شود.
بیشتر اوقات نیز این حجیم بودن برنامه ها سبب می شود تا دانش آموز توانایی اجرای آن را نداشته باشد. همین عدم اجرا شدن برنامه علتی است تا از درس خواندن فاصله بگیرند.
بهترین راهکار برای برنامه ریزی جهت موفقیت در کنکور این است که یک هدف بلند مدت و کوتاه مدت برای خود در طول زمان تعیین کنید. رسیدن به اهداف کوتاه مدت و موفقیت های کوچک باعث می شود تا دانش آموز انگیزه حرکت و گام بعدی تلاش را پیدا کند.
برای رسیدن به رشته هدفتون در بهترین دانشگاه های کشور نیازمند برنامه ایی هستید که تمام ابعاد یک برنامه بی نقص و هدفمند را دربربگیرد که این عمل نیازمند فردی متخصص و با تجربه است تا بتواند برای شما یک برنامه شخصی سازی شده و ویژه ایی را آماده کند، که در موسسه مداد قهرمان دکتر ابوالفضل جوادیه بهترین برنامه را برای شما ارائه می دهد.
در موسسه مداد قهرمان پیشنهاد ما به شما دوستان عزیز شرکت در طرح خصوصی است.

طرح خصوصی شامل موارد زیر است:
۱) ویدیو آموزشی تدریس شده توسط پزشکان دانشگاه تهران+جزوه استاد
۲) کلاس آنلاین رفع اشکال
۳) دو آزمون جامع(نیمسال اول ونیمسال دوم)
۴) کلاس پیش بینی کنکور
۵) مشاوره و برنامه ریزی اختصاصی

با ثبت نام در طرح خصوصی موسسه مداد قهرمان میتوانید از تخفیف ۵۰% پکیج نخبگان دانشگاه تهران که شامل ویدیوهای آموزشی تدریس شده توسط رتبه های برتر دانشگاه تهران است برخوردار شوید در کنار این پکیج میتوانید از مشاوره رایگان با دکتر جوادیه بهره مند شوید.

اصول برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۲

چون کنکور هر ساله سنگین تر از سال قبل برگزار می شود اصول برنامه ریزی از کارهایی است که یک داوطلب موظف است انجام دهد تا به موفقیت برسد.

رعایت پیش نیاز *
تقسیم بندی مباحث *
زمان بندی درست *
مرور مکرر *
تست زنی *
آزمون جامع با شرایط کنکور*
جمع بندی *

تاریخ برگزاری کنکور سال ۱۴۰۲

هنوز تاریخ دقیق برگزاری کنکور سال ۱۴۰۲ مشخص نشده است؛ اما معاونت سیاستگذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرده است که احتمال دارد برگزاری آزمون ها هر ۶ ماه یکبار صورت گیرد. همچنین وی اضافه کرد که نتایج این آزمون ها به مدت دو سال معتبر خواهند بود و دانش آموزان می توانند از این نتیجه به مدت دو سال استفاده کنند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه کنکور با پزشکان و مشاورین موسسه مداد قهرمان میتوانید با شماره های ذیل تماس بگیرید.
۰۹۱۲۰۱۲۳۸۰۰
۰۹۱۲۰۱۲۳۹۰۰