سلام، من دکتر لیلا جعفری رزیدنت جراحی زنان و زایمان،مدیر و موسس مجموعه مداد قهرمان هستم، برای اینکه با اصول دقیق مدیریت زمان و بهترین روش مدیریت آزمون و کنکور آشنا بشید، موسسه مداد قهرمان، تکنیک های مدیریت زمان را برای شما دانش آموزان تهیه کرده است تا بتوانید با دقیق ترین و اصولی ترین روش های مدیریت زمان برای رشد تراز و رتبه خودتان آشنا شوید. با استفاده از تکنیک هایی که در این دوره یاد می گیرید، می توانید به مرور شاهد بهتر شدن رتبه و تراز خودتون بشید و با روش آزمون دادن حرفه ای ها و رتبه ها آشنا بشید.

یکی از فاکتورهای لازم برای کسب رتبه قبولی در کنکور، مدیریت زمان است. داوطلبان می توانند با رعایت تکنیک های ضربدر منها، زمان های نقصانی، استراتژی بازگشت و وقفه در آزمون جلسه آزمون را به خوبی مدیریت کرده و زمان کافی برای مرور، پاسخ به سوالات شک دار و زمان بر داشته باشند. جلسه‌ی کنکور و حتی آمادگی درسی قبل از کنکور نیز ازجمله زمان‌هایی هستند که مدیریت و تنظیم زمان در آن‌ها بسیار اهمیت دارد. درواقع تفاوت رتبه‌ها در کنکور بستگی به مدیریت شما روی زمان اختصاص داده‌شده برای پاسخ‌گویی به سؤالات دارد. مطلب ما را دنبال کنید تا با مدیریت زمان و اهمیت آن در کنکور آشنا شده و روش‌های مدیریت صحیح زمان را یاد بگیرید.

 

مدیریت زمان چیست؟

مدیریت زمان فرآیند نظم بخشیدن و برنامه‌ریزی برای تعیین چگونگی تقسیم زمان به‌منظور انجام فعالیت‌های خاص است. مدیریت زمان باعث می‌شود شما کارایی بهتری داشته باشید و در کمترین زمان بیشترین کار را انجام دهید. زمانی که شما زمان را مدیریت می‌کنید، یعنی برای هر فعالیت خود، زمان خاص و معینی را اختصاص می‌دهید، این امر باعث می‌شود هر کاری در زمان خودش انجام گیرد و هیچ کاری عقب نیفتد.

همین الان میتونی یک مشاور رتبه برتر و یک مربی موفقیت کنکور در کنارت داشته باشی فقط کافیه عدد (۱) را به ۹۰۶۸-۱۰۰۰ بفرستی.

 

نداشتن مدیریت زمان باعث موارد زیر میشود:

۱) اتلاف زمان

۲) کارایی و بهره‌وری کم

۳) اتلاف وقت

۴) اتلاف انرژی

۵) کاهش امید و انگیزه در ادامه‌ی مطالعه

۶) حواس‌پرتی

۷) کیفیت پایین در مطالعه و یادگیری دروس

۸) خستگی از مطالعه

۹) افزایش استرس

و درنهایت موجب نرسیدن به اهداف می‌شود.

 

 

چگونگی مدیریت زمان قبل از کنکور:

قبل از اینکه روش مدیریت زمان در کنکور را بدانید باید در محیط خانه و قبل از کنکور، مدیریت زمان را تمرین کنید. اگر به دنبال یادگیری چگونگی مدیریت زمان در کنکور هستید به نکات زیر توجه داشته باشید:

۱) تست‌های کنکور را حل کنید:

برای مدیریت بهتر زمان کنکور باید در محیط خانه، تست‌های کنکور در سال‌های اخیر را حل کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که باید بر اساس مدت زمان خاص به سوالات پاسخ دهید. بنابراین مهم‌ترین قدم در چگونگی مدیریت زمان در کنکور، حل تست‌های کنکور سراسری است. اگر می‌خواهید نتیجه بهتری به دست آورید برای هر درس نیز با توجه به مدت زمان مشخص خود سوالات را پاسخ دهید.

۲) در آزمون‌های شبیه ساز کنکور شرکت کنید:

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌تواند به مدیریت زمان در کنکور کمک کند، شرکت در آزمون‌های شبیه ساز کنکور است. داوطلبان می‌توانند با استفاده از آزمون‌های شبیه ساز در شرایط کنکور قرار بگیرند و با توجه به مدت زمان مشخص به سوالات پاسخ دهند. تمرین و تکرار در آزمون‌های شبیه ساز کمک می‌کند که داوطلبان به راحتی با مدیریت زمان در کنکور آشنا شوند.

 

اگه دوست داری امسال اسم تو جز رتبه های برتر کنکور۱۴۰۱ باشه،فقط کافیه عدد (۱) رو به ۹۰۶۸-۱۰۰۰ بفرستی.

 

انواع تکنیک ها برای مدیریت زمان در کنکور سراسری:

مهارت کنکور دادن و رتبه برتر شدن به چندین عامل بستگی دارد و دانش تنها بخشی از این پازل چند تکه است به همین جهت داوطلب می بایست با استفاده از روش های اصولی از مدیریت زمان بهره گرفته تا از پاسخگویی به سوالات آزمون جا نماند.

تکنیک ضربدر منها

وقتی در کنکور سوال ‌ها را می‌ خوانیم با ۳ عملکرد رو به رو خواهیم بود . یا این سوال را بلد نیستیم، یا بلد هستیم اما وقت گیر است یا سوال را بلد هستیم و حل می‌ کنیم . بنابراین سوالات کنکور به سه دسته تقسیم می شوند:

دسته اول. سوالات ساده:

این دسته از سوالات را هم چنان که می خوانید به جواب رسیده و گزینه درست را وارد پاسخنامه می کنید.

دسته دوم. سوالات شک دار و سوالات زمان بر:

سؤالاتی که یادگیری شما در آ‌ن ‌ها ناقص بوده و در پاسخ‌ گویی به آن‌ها  بین گزینه‌ ها شک دارید . برای این سؤالات علامت × را به نشانه‌ شک ‌دار بودن کنار سوال در دفترچه‌ سؤال قرار می‌دهید.

سؤالات شک ‌دار را نیز در پایان وقت مجددا بررسی می ‌کنید . اگر توانستید پاسخ می ‌دهید در غیر این صورت علامت منها کنار ضربدر در دفترچه‌ سوال قرار می ‌دهید . این نشانه‌ی عدم پاسخ‌ گویی به سوال بوده و ازطرفی باعث می ‌شود کم‌ تر در پاسخ ‌نامه اشتباه وارد کنید.

دسته سوم. سوالاتی هستند که پاسخ آن ها را بلد نیستید:

این سوالات را باید با علامت منفی مشخص کرده و از پاسخ ‌گویی به آن ‌ها در جلسه آزمون صرف نظر کنید.

 

استراتژی بازگشت:

این تکنیک ویژه کسانی است که در جلسه آزمون وقت اضافی بیاورند و به این اشاره دارد که در زمان ذخیره شده ، به کدام درس و کدام سوال‌ ها برگردید . برای این روش داوطلبان باید سوالات وقت ‌گیر هر درس را با توجه به تکنیک ضربدر منها که در ابتدا اجرا نمودند شناسایی نموده و توجه کنند که کدام سوال ‌ها سخت بوده و با بررسی بار اول نمی توانستند پاسخ دهند و این ویژه هرشخص است.

 

تکنیک زمان های نقصانی:

تکنیک زمان های نقصانی کمک می کند تا فرصت مرور و پاسخگویی به سوالات علامت زده شده برای داوطلبان فراهم شود . در این روش داوطلبان باید طوری زمان پاسخگویی به هر درس را مدیریت کنند که یک مقدار از وقت هر درس را نگه داشته تا بعد از اتمام سوالات آن دفترچه ، زمان اضافی برای مرور و پاسخ به تست هایی که نشاندار کرده ، داشته باشند.

 

تکنیک وقفه در آزمون:

در آزمون های طولانی به تدریج کارایی داوطلبان کاهش می یابد . این کاهش کارایی علاوه بر خستگی ذهنی ، خستگی جسمی را شامل می شود . اختلال در گردش خون هنگامی که به مدت طولانی روی صندلی نشستید رخ می دهد و خستگی های خاص خود را به همراه دارد . در این بخش به مواردی پرداخته شده که رعایت آن موجب کاهش ایجاد خستگی در جلسه آزمون می شود:

بر روی صندلی بدون حرکت نباشید و هر از گاهی دست ، پا ، کمر و گردن خود را تکان دهید.

بهتر است هر نیم ساعت یکبار  به مدت ۳۰ ثانیه به صندلی تکیه کامل دهید و چشمان خود را ببندید،

عضلات خود را شل کنید و چند نفس عمیق بکشید ، این کار به رفع خستگی ذهنی و خستگی جسمی شما کمک می کند.

 

برای مشاوره نحوه استفاده از تکنیک های مدیریت زمان سرجلسه کنکور سراسری میتوانید با شماره های خانم دکتر۸۰۰-۰۱۲۳-۰۹۱۲ و آقای دکتر ۹۰۰-۰۱۲۳-۰۹۱۲ تماس بگیرید.

 

 اهمیت مدیریت زمان و تعیین سرنوشت کنکور ۱۴۰۱:

مدیریت زمان در آزمون و کنکور سراسری اهمیت بسیار زیادی دارد و سرنوشت شما در گرو داشتن مدیریت زمان در تست زنی است . داوطلبانی زیادی هستند که در کنکور با اینکه خیلی از مباحث را بخوبی خوانده بودند اما چون مدیریت زمان نداشتند ، نتیجه ی خوبی نگرفته اند.در اینجا می خواهیم مدت زمان پاسخگویی برای هر درس و نیز میانگین زمان هر تست برای هر درس را بگوییم تا بتوانید بهتر زمان خود را مدیریت کنید.

توصیه می شود از زمانی که برای هر درس نوشته شده ، زمانی را ذخیره کنید و نگه دارید برای حل تست هایی که شک داشته اید و یا نیاز به زمان بیشتری داشته اند. خیلی وقت ها تست هایی هستند که در بار دوم به راحتی حل می شوند .حتما شما نیز تا به حال این نکته رو در آزمون ها تجربه کرده اید.

 

مدیریت زمان دروس عمومی رشته تجربی در کنکور ۱۴۰۱:

میانگین زمان هر تست مدت زمان پاسخگویی تعدادتست ها نام درس
۴۳ ثانیه ۱۸ دقیقه ۲۵ ادبیات و زبان فارسی
۴۸ ثانیه ۲۰ دقیقه ۲۵ عربی
۴۰ ثانیه ۱۷ دقیقه ۲۵ دینی
۴۸ ثانیه ۲۰ دقیقه ۲۵ زبان خارجه

 

مدیریت زمان دروس اختصاصی رشته تجربی در کنکور ۱۴۰۱ :

میانگین زمان هر تست مدت زمان پاسخگویی تعدادتست ها نام درس
۴۸ ثانیه ۲۰ دقیقه ۲۵ زمین شناسی
۹۴ ثانیه ۴۷ دقیقه ۳۰ ریاضی
۱ دقیقه ۳۶ دقیقه ۵۰ زیست شناسی
۷۴ ثانیه ۳۷ دقیقه ۳۰ فیزیک
۶۰ ثانیه ۳۵ دقیقه ۳۵ شیمی

 

اگه دوست داری امسال اسم تو جز رتبه های برتر کنکور ۱۴۰۱ باشه، فقط کافیه عدد (۱) رو به ۹۰۶۸-۱۰۰۰ بفرستی.

 

چند نکته برای مدیریت زمان در کنکور:

۱) ابتدا تمام جواب ها را به دقت بخوانید و سپس جواب درست را علامت بزنید،شاید پاسخ صحیح، گزینه چهارم باشد.

۲) هیچ گاه سعی نکنید ارتباطی بین پاسخ های صحیح پیدا کنید.

۳) آرامش خود را سر جلسه آزمون و کنکور حفظ کنید.

۴) سوالات سخت، زمان بر و سوالاتی که پاسخ آن ها را بلد نیستید، با علامت های متفاوت جدا کنید تا در زمان « وقت اضافه » بدانید باید به حل کدام سوال ها بپردازید.

۵) تنها زمانی که اطمینان دارید پاسخی که اول داده اید اشتباه است، آن را تغییر دهید.

 

نکته ی بسیار مهم برای تمام داوطلبان کنکوری در مدیریت زمان:

درسته که باید در جلسه ی کنکور تقسیم زمان داشته باشید اما به این معنی نیست که همه ی تست ها زمان یکسانی دارند . این نکته خیلی ظریف و مهم است.اگه برای تستی ۴ دقیقه وقت صرف کرده اید حتما تستی هم هست که می توانید زیر ۳۰ ثانیه به آن پاسخ دهید.

لذا در مورد تقسیم زمان زیاد وسواس به خرج ندهید.

پس در تقسیم زمان برای پاسخ‌گویی به تست‌ها، توجه داشته‌ باشید که زمان برای حل هر تست متفاوت است.

در پایان باید اشاره کنیم که مسلط شدن برای مدیریت زمان در جلسه آزمون، مهارتی نیست که در یک یا دو آزمون به کمال برسد. بلکه باید قبل از هر آزمون و برای هر آزمون، خوب فکر کنید و با توجه به میزان آمادگی خود هدف گذاری کنید،نقشه ذهنی طراحی کنید و سپس بارها و بارها روش های مدیریت آزمون را بررسی و اجرا  کنید تا به تدریج در مدیریت زمان مسلط شوید. مدیریت زمان یکی از مهارت های مهم فراشناختی است که در روند آزمون های منظم و برنامه ای فرا می گیرید و بعدها می توانید برای مدیریت زمان در سایر عرصه های زندگی تان  نیز از آن ها بهره بگیرید.

حالا که با بهترین روش مدیریت زمان در کنکور آشنا شدید، باید این روش ها را تجربه کنید تا بتوانید از این روش ها و متد ها بهترین استفاده را بکنید.

 

مدیران ومشاوران مجموعه مداد قهرمان آماده اند تا به تمام سوالات و ابهامات شما در مورد کامل ترین روش های مدیریت زمان سرجلسه کنکورسراسری،جواب دهند .برای ارتباط می توانید با شماره های خانم دکتر ۸۰۰-۰۱۲۳-۰۹۱۲ و آقای دکتر ۹۰۰-۰۱۲۳-۰۹۱۲ تماس بگیرید و یا عدد (۱) را به ۹۰۶۸-۱۰۰۰بفرستید.