سلام من دکتر لیلا جعفری رزیدنت جراحی زنان و زایمان و موسس مجموعه کنکوری مداد قهرمان هستم. با توجه به اینکه خیلی از دانش آموزان کنکوری این سوال را که ساعات مطالعه درسی من در دوران کنکور چند ساعت بوده است؟ سعی کردم در این مقاله به شما کمک کنم تا بتوانید مانند رتبه های برتر ساعت مطالعه بالا و با کیفیتی داشته باشید.

یکی از سوالایی اکثر بچه های کنکوری میپرسن اینه که برای موفقیت در کنکور سراسری روزی چند ساعت باید درس بخونیم یا ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور چقدر هست؟ اکثرا فکر میکنن هرچقدر تایمی بیشتری برای درس خوندن بذارن به همون اندازه احتمال موفقیتشون بالاتر میره.

یک سری از بچه ها هم فکر میکنن برای رتبه برتر شدن حتما باید روزی ۱۶ساعت درس بخونن یا فکر میکنن اگه ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور رو بپرسن حتما یه عدد نجومی میشنوند.

دوست من درسته تلاش بیشتر احتمال موفقیتت رو بالا میبره ولی هرچیزی یه اصول و قواعدی داره واگه طبق اونا جلو بری علاوه بر اینکه استرس و فشار الکی تحمل نمیکنی و باتلاشی که میکنی روز به روز به اون هدفی که میخوای نزدیک تر میشی.

کیفیت مطالعه اهمیت زیادی داره اما نباید از کمیت مطالعه هم غافل شد. نقطه اشتراک همه رتبه های برتر کنکور ساعت مطالعه بالا بوده است. همه رتبه های برتر تعداد تست زیادی حل کرده اند. اول باید کمیت مطالعه بالا باشه تا بعد بتونید کیفیت رو بالا ببرید، چون هر چقدر هم خوب درس بخونید اما کم بخونید فایده ای نداره. چه فایده اگر روزی ۱۰ ساعت کتاب جلوتون باشه و به خطوط و شکل های کتاب نگاه کنید اما مدام خمیازه بکشید یا مدام دچار حواس پرتی و عدم تمرکز بشید و به چیزهای دیگه فکر کنید. در این حالت شاید مفید ۲ ساعت هم درس نخونده باشید.

بعضی ها توصیه میکنن که روزی ۱۵ تا ۱۶ ساعت برای کنکور درس بخونین! این ها کسانی هستن که از برنامه ریزی واقعی آموزشی اطلاعی ندارن و اصلا اعتقادی به این جمله ندارن: رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود/ رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود. سنگ بزرگ نشانه نزدنه. اگه هفته قبل ۱۵ ساعت درس خوندید یکدفعه تصمیم نگیرید هفته آینده ۹۰ ساعت بخونید! یواش یواش و هفته به هفته ساعت مطالعه رو بالا ببرید.

اما در کل قطعا بیشتر خوندن در صورتی که اصولی و با برنامه باشه بهتر از کمتر خوندن هست. هر چقدر که در روز یا هفته مطالعه می کنید باید عادت کنید کم کم و با شیب ملایم ساعات مطالعه تون رو بیشتر کنید تا ماه آخر مونده به کنکور یعنی دوران جمع بندی روزانه بتونین حداقل ۱۱ تا ۱۳ ساعت در روز درس بخونید.

تعادل ساعت مطالعه اختصاصی و عمومی:

هر چند ساعت در هفته که درس میخونید باید نسبت مطالعه دروس اختصاصی و عمومی رو رعایت کنید. توصیه میشه ۷۰ درصد ساعت مطالعه هفتگی دروس اختصاصی باشه و ۳۰ درصد هم دروس عمومی باشه. مثلا کسی که هفته ای ۵۰ ساعت مطالعه داره باید حدود ۳۵ ساعت دروس اختصاصی و ۱۵ ساعت در هفته دروس عمومی رو بخونه. بین اختصاصی ها درسی که بیشترین ضریب در کنکور رو داره باید وقت بیشتری براش گذاشته بشه.

اوایل سال به دروس اختصاصی بیشتر باید توجه بشه اما اواخر سال دروس حفظی مثل دروس عمومی باید نسبت به اول سال تحصیلی اهمیت و وقت بیشتری بهشون داده بشه. دروسی مثل ریاضی و فیزیک و در درجه بعدی عربی و زبان انگلیسی در اول سال تحصیلی و مخصوصا اگه دانش آموز دهم یا یازدهم دبیرستان هستید از الان باید براشون پایه ریزی خوبی داشته باشید چون سال کنکور و مخصوصا ماه های آخر نزدیک به کنکور فرصت کمتری برای جهش چشمگیر در این ۴ درس وجود داره.

کیفیت مطالعه در کنار کمیت مطالعه برای کنکور

جدای از کمیت و ساعت مطالعه، کیفیت مطالعه هم مهمه.

شاید دانش آموزانی رو دیده باشید که ساعت مطالعه بالایی دارن اما نتیجه خوبی در آزمون های آزمایشی و کنکور نمیگیرند. اینجاست که مشخص میشه احتمالا کیفیت و عمق مطالعه این افراد پایین بوده هر چند کمیت و ساعات مطالعه شون ممکنه بالا بوده باشه.

برای ارتباط با خانم و آقای دکتر در موسسه مداد قهرمان و دریافت مشاوره و برنامه ریزی و برای کسب بهترین نتیجه در کنکور سراسری ۱۴۰۱ با شماره خانم دکتر ۰۹۱۲۰۱۲۳۸۰۰ و آقای دکتر ۰۹۱۲۰۱۲۳۹۰۰ تماس بگیرید و یا عدد ١ را به شماره ۱۰۰۰۹۰۶۸ بفرستید.

در طول روز استاندارد ساعت مطالعه چقدر است؟

این سؤال که در طول روز استاندارد ساعت مطالعه چقدر است؟ و یا این که در روز چند ساعت درس بخوانیم؟ موردی است که تقریباً تمامی داوطلبان کنکور با آن روبرو بوده و به دنبال یافتن جوابی منطقی برای آن هستند.

در جواب به این پرسش مهم باید خدمت شما عرض کنیم این که استاندارد ساعت مطالعه چقدر است چیزی نیست که بتوان مقدار ثابت و مشخصی را برای آن برای تمام داوطلبان کنکور اعلام کرد.

مثلاً نمی توان گفت که اگر تمامی داوطلبان ده ساعت در روز مطالعه کنند این ساعت را می توان ساعت استاندارد مطالعه در طول روز دانست.

داشتن چند ساعت مطالعه در روز برای داوطلبان مختلف با توجه به شرایط زندگی و روحیه آن ها کاملاً‌ متفاوت است.

تنها اطلاع از ساعت استاندارد برای شکست غول کنکور کافی نیست!

دوستان عزیز این که شما بتوانید ساعات مطالعه کافی داشته باشید و با توجه به ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور مدرس بخوانید نمی تواند به تنهایی ضامن قبولی تان باشد.

به این معنا که شما باید به موارد دیگری از جمله انتخاب بهترین و مناسب ترین منابع مطالعاتی و کتب کمک درسی، داشتن بهترین و جدیدترین برنامه ریزی و انتخاب روش های مناسب مطالعه نیز توجه داشته باشید.

پس به جز اطلاع از پاسخ این سؤال یعنی در روز چند ساعت درس بخوانیم؟ و یا چند ساعت مطالعه در روز با توجه به شرایط درسی و فردی می تواند برایم کافی باشد بهتر است در رابطه با موارد بالا هم اطلاعاتی را بدست آورید.

بهترین فردی که می تواند با ارائه اطلاعاتی کافی در این رابطه خدمات ارزنده ای را به شما ارائه دهد وحتی شما را از نکات و جزئیات مربوط به کنکور سراسری آگاه کند مشاوری آگاه و با اطلاع است.

فردی که با جان و دل در خدمت شماست و می تواند شما را به سمت پیشرفت و مؤفقیت سوق داده و راهنمایی کند.

برای ارتباط با خانم و آقای دکتر در موسسه مداد قهرمان و دریافت مشاوره و برنامه ریزی و برای کسب بهترین نتیجه در کنکور سراسری ۱۴۰۱ با شماره خانم دکتر ۰۹۱۲۰۱۲۳۸۰۰ و آقای دکتر ۰۹۱۲۰۱۲۳۹۰۰ تماس بگیرید و یا عدد ١ را به شماره ۱۰۰۰۹۰۶۸ بفرستید.

بررسی ساعت مطالعه ۱۰ نفر از رتبه های تک رقمی کنکور

مسلماً شما هم همچون سایر داوطلبان می خواهید بدانید که ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور چقدر بوده است و آن ها در طول روز و یا هفته چه مقدار از زمان خود را به مطالعه اختصاص می دادند؟

این موضوع که بدانید رتبه های تک رقمی کنکور در سال های گذشته چند ساعت را صرف مطالعه     می کنند می تواند بسیار برایتان مفید و کمک کننده باشد.

ساعت مطالعه رتبه های تک رقمی کنکور

محمد احمدی رتبه ۱ تجربی: قبل از عید بیشتر زیست میخوندم و بعد از عید تعادل برقرار کردم و روزانه ۱۰ تا ۱۲ ساعت مطالعه داشتم.

امید روانبخش رتبه ۲ تجربی: روزانه بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت و مخصوصا در روزهای تعطیل درس می‌خوندم و در روزهای عادی هم ۶ ساعت درس میخوندم.

محمد رضا ارشدی صوفیانی رتبه ۵ کنکور تجربی ۹۸

در ایام مدرسه ۵ ساعت و در ایام تعطیل ۱۰ الی ۱۱ ساعت مطالعه روزانه برای کنکور داشتم

من در ۴ درس اختصاصی از کلاس کنکور استفاده کرده‌ام و در کنار تلاش و مطالعه روزانه خود، کلاس کنکور برای تقویت نقاط قوت و شناسایی و رفع نقاط ضعف مورد استفاده واقع شده است.

به نظرم کنکور آزمایشی برای شناسایی نقاط ضعف و قوت موثر است و بهتر است،بسته به نیاز در کنار کتاب های درسی از کتاب های کمک آموزشی هم استفاده شود.

اگر ساعت مطالعه کافی ندارید نگران نباشید!

دوستان عزیز در صورتی که احساس می کنید ساعت مطالعه تان کافی نیست به هیچ وجه نگرانی به خود راه ندهید.

به مراتب شما نمی توانید ساعت مطالعه تان را به یکباره زیاد کنید. زیرا در اینصورت چه به لحاظ روحی و چه جسمی اذیت می شوید.

راه حلی که می توانیم در اینجا خدمت شما ارائه کنیم افزایش تدریجی ساعات مطالعه در طول روز و همین طور هفته است.

به این ترتیب می توانید نتیجه بهتری از مطالعه بگیرید و اذیت هم نشوید.

در روزهای مانده تا کنکور استاندارد ساعت مطالعه چقدر است؟

دیگر همه می دانیم که داشتن مطالعه کافی و البته باکیفیت در روزهای مانده به کنکور چقدر مهم است و تا چه حد می تواند نقش مهمی را در آینده فرد دانش آموز و داوطلب کنکور بازی کند.زیرا این روزها لحظاتی سرنوشت ساز برای داوطلبان بوده و داشتن مطالعه کافی در این زمان می تواند بسیار مهم و حیاتی باشد.

در رابطه با این که در روزهای آخر در روز چند ساعت درس بخوانیم؟ و ساعت استاندارد مطالعه در این زمان چقدر است باید عرض کنیم که در این اوقات هر چه بیشتر تلاش کنید و وقت خود را برای مرور مطالب اختصاص دهید بهتر است.

در این روزها دیگر نمی توانید وقت خود را هدر داده و صرف کارهای بیهوده کنید و الزاماً باید نهایت تلاش خود را برای گرفتن نتیجه بهتر به خرج دهید.

برای ارتباط با خانم و آقای دکتر در موسسه مداد قهرمان و دریافت مشاوره و برنامه ریزی و برای کسب بهترین نتیجه در کنکور سراسری ۱۴۰۱ با شماره خانم دکتر ۰۹۱۲۰۱۲۳۸۰۰ و آقای دکتر ۰۹۱۲۰۱۲۳۹۰۰ تماس بگیرید و یا عدد ١ را به شماره ۱۰۰۰۹۰۶۸ بفرستید.

خودت رو با بقیه مقایسه نکن

بعضی وقت ها میبینم که دانش آموزا میگن دوستم داره روزی n ساعت درس میخونه و n تا تست میزنه،من چطوری باید با اون رقابت کنم،همینم باعث میشه روحیه خودشون رو ببازن و دست از تلاش کردن بکشن و کلا از کنکور و قبول شدن نا امید بشن.

دوست من تنها کسی خودت رو باید باهاش مقایسه کنی فقط خود خودتی نه کس دیگه، تو باید کاری کنی عملکرد هر روزت نسبت به دیروز خودت بهتر باشه، میزان مطالعه، تست هایی که میزنی، درصد ها و ترازی که کسب میکنی همه باید با نتایج گذشته خود مقایسه بشه تا تو مسیر پیشرفت قرار بگیری، ولی اگه خودت رو با بقیه مقایسه کنی چون از شرایط اونا مطلع نیستی و نمیدونی چقدر تلاش میکنن و زحمت میکشن، اگه از اونا بالاتر باشی ممکنه به خودت مغرور بشی و دست از تلاش برداری یا اگه از اونا پایین تر باشی ممکنه خودت رو دست کم بگیری و دیگه به تلاشت ادامه ندی و از موفقیت جا بمونی.

قدم های کوچیک، لازمه موفقیت های بزرگ

اگه فکر میکنی که از همون روز اول که شروع به مطالعه میکنی باید روزی ۱۲ ساعت درس بخونی و ۳۰۰ تا تست بزنی باید بگم سخت در اشتباهی. رسیدن به این ساعت مطالعه و این حجم تست زدن یه شبه نمیشه، باید از ساعت مطالعه کم شروع کنی و کم کم اون رو افزایش بدی.

اگه میبینی روزای اول نمیتونی ساعت مطالعه بالایی داشته باشی نگران نباش. یه راهکار خوب اینه که با توجه به برنامه ریزی که داری به فرض میتونی از روزی ۵ ساعت شروع کنی و هر هفته حدود نیم ساعت بهش اضافه کنی، این طوری اوایل کار بهت فشار وارد نمیشه و از درس خوندن هم زده نمیشی، از طرفی چون پله پله ساعت مطالعت رو افزایش میدی ثبات و نظم تو برنامه ریزی و مطالعت ایجاد میشه. فقط به تلاشت ادامه بده و با برنامه ریزی و گام های کوچیک و پیوسته ساعت مطالعه رو افزایش بده.

یه برنامه ریزی خوب…

همه رتبه های برتر کنکور سراسری یه برنامه ریزی خفن داشتن که تونستن به اون رتبه برسن، برنامه ریزی بهت کمک میکنه تا قدم به قدم به اون هدفی که داری برسی ومسیری که پیش رو داری رو برات ترسیم میکنه و نمیذاره وسط راه مسیرت رو گم کنی.

حالا یه برنامه ریزی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

برنامه ریزی باید با توجه به شناختی که از خودتون و توانایی ها تون دارین انجام بشه. یعنی اینکه باید ویژگی ها خودتون رو بشناسید و نقاط ظعف و قوت خودتون رو مشخص کنید و با توجه به سایر شرایطی که دارید انجام بشه.

زیاد بلند پروازانه نباشه که نتونین اون رو اجراش کنید یا وسط راه خسته بشید و نتونید ادامه بدید، همچنین نباید زیاد از حد سبک باشه که هم حوصلتون سر نره هم بتونید چند بار درس هایی که خوندید رو مرور کنید.

باید برای همه دروس با توجه به ضریب و اهمیت اون درس وقت گذاشته بشه و درسی رو کنار نذاشته باشید یا براش تایم کمی رو در نظر نگرفته باشید.

همچنین برای استراحت کردن هم تایمی رو تو برنامه ریزی تون لحاظ کنید، بار ها دیده میشه که بعضی از داوطلب ها همه تایم هفته رو واسه مطالعه پر میکنن و هیچ تایمی رو برای استراحت کردن اختصاص نمیدند. شاید یک یا دو هفته بتونن اینجوری درس بخونن ولی مطمئنن از هفته سوم خسته میشن و اکثر مواقع از درس خوندن زده میشند.

پس حتما یه تایمی رو برای استراحت کردن لحاظ کنید و مطمئن باشید این استراحت کردن خیلی به نفعتون هست تا اینکه  با خستگی و کسلی مطالعه کنید.

مطمئن باشید اگه بقیه تونستن شما هم میتونید پس با تلاش و پشتکار ادامه بدید و هیچ وقت تسلیم نشید.

همین الان میتونی یک مشاور رتبه برتر و یک مربی موفقیت کنکور در کنارت داشته باشی.

برای ارتباط با خانم و آقای دکتر در موسسه مداد قهرمان و دریافت مشاوره و برنامه ریزی و برای کسب بهترین نتیجه در کنکور سراسری ۱۴۰۱ با شماره خانم دکتر ۰۹۱۲۰۱۲۳۸۰۰ و آقای دکتر ۰۹۱۲۰۱۲۳۹۰۰ تماس بگیرید و یا عدد ١ را به شماره ۱۰۰۰۹۰۶۸ بفرستید.