سالی که کنکور داشیتم سختی های زیادی کشیدیم مثل آگاهی نداشتن از تکنیک های تست زنی و جمع بندی دروس. اگه مشاوره خوب، دلسوز و حرفه ایی در کنارمون نبود شاید هیچوقت به موقعیت و موفقیت الانممون نمیرسیدیم پس در اواسط دوران تحصیلمون تصمیم گرفتیم که این موانع و سختی ها رو برای دانش آموزان از بین ببریم. من دکتر ابوالفضل جوادیه به همراه خانم دکتر لیلا جعفری موسسه ایی را تاسیس کردیم که علاوه بر آموزش عالی،حال خوب دانش آموزان را هم در الولیت قرار دادیم تا دانش آموزان بتوانند به هدف خود دست یابند.

ایام تعطیلات عید در راه است ایامی که روزهای بسیار مهم و سرنوشت سازی برای داوطلبان کنکور سراسری دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی به حساب می آید. با توجه به اهمیت این موضوع از تمامی دانش آموزان انتظار می رود که ایام نوروز را به عنوان بهترین زمان برای جمع بندی و مرور درس و همین طور تست زنی انتخاب نمایید. در حقیقت تعطیلات نوروزی به دلایل موقعیت زمانی خود به عنوان نقطه عطفی برای هر یک از دانش آموزان به شمار می آید و اگر دانش آموز در طول این زمان اقدام به اصلاح جهت حرکت خود نمایند به طور قطع به یقین وضعیت بهتری دارند و می توانند موفقیت های بیشتری را کسب نمایند. با توجه به سؤالات متعدد داوطلبان مبتنی بر نحوه جمع بندی درس ها در ایام نوروز و نحوه مطالعه آن ها به بررسی نحوه مطالعه و مرور درس ها در طول این ایام برای شما عزیزان می پردازیم. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم را در رابطه با جمع بندی عید به دست آورید.

اهمیت جمع بندی دروس در عید:

ایام عید همواره به عنوان بهترین فرصت مطالعاتی برای مرور درس ها و نقاط ضعف شناخته می شود. باید عرض کنیم که شیوه جمع بندی دروس در عید نوروز برای هر کدام از داوطلبان متفاوت است و هر کدام از آن ها باید برنامه جمع بندی متفاوتی را برای خود داشته باشند. در مجموع در ایام نوروز با دوگروه از داوطلبان عزیز کنکوری برای جمع بندی عید روبرو هستیم.

اولین دسته دانش آموزانی هستند که از دوران تعطیلات عیدنوروز به عنوان سکویی جهت پرش و کسب موفقیت های بیشتر در آزمون سراسری ورودی دانشگاه ها بهره می گیرند. دومین دسته اشخاص و دانش آموزانی هستند که تصور می کنند در صورت از دست دادن ایام نوروز امکان و فرصت به دست آوردن نتیجه خوب و مطلوبی را در کنکور سراسری ندارند.

 

ایام عید را از نظر اهمیت به دو دسته تقسیم می کنیم:

۱- برنامه جمع بندی عید | مسائل انگیزشی

در دوران جمع بندی عید، اکثر دانش آموزان دچار سستی و بی انگیزگی شده و توان و انگیزه سابق خود برای مطالعه را ندارند که این موضوع تبدیل به معضل بزرگی برای دانش آموزان، مدارس، مشاوران تحصیلی و دبیران شده است. چرایی این مشکلات به دلیل وجود رفت و آمد ها، دید و بازدید ها، سریال ها و مجموعه های تلویزیونی و وضعیت جدید در این مدت برای دانش آموزان است که هر چقدر هم شرایط برای یک دانش آموز فراهم و ایزوله باشد، همچنان شاهد تاثیر رفت و آمد ها و سایر مسائل در کوتاهی دانش آموزان و از دست دادن فرصت جمع بندی عید خواهیم بود.

علت بعدی این است که دانش آموزان به مدت زیادی از محیط تحصیل خود،اساتید و مشاوران تحصیلی دور هستند و از آنجایی که کلاس ها برقرار نیستند، بر روی دانش آموزان نظارت کافی وجود ندارد.

بسیاری از دانش آموزان در مدیریت زمان جمع بندی عید برای کنکور ناتوان هستند؛ در نتیجه از این زمان برای استراحت خود استفاده می کنند. به وضوح می توان ادعا کرد که این عوامل تاثیر چشم گیری در پسرفت بسیاری از دانش آموزان خواهد داشت.

مسئله مهم دیگری که وجود دارد، این است که از آنجایی که دانش آموزان زمان آزاد زیادی دارند، اگر برنامه ای دقیق و اصولی نداشته باشند؛ ممکن است که دچار چند برنامگی شوند. بدین شکل که مباحث مختلف را مطالعه کنند، اما در هیچکدام به تسلط ایده آل و کافی دست نیابند. نکته مهم این است که دوران عید، دوران جمع بندی است و نه پهن بندی. دوران پهن بندی دورانی است که دانش آموزان به تازگی به مطالعه یک سری از مطالب می پردازند. بنابراین تاکید می شود که در برنامه جمع بندی عید، مطالب قبلی مرور شود، مجددا تست ها بررسی شود، خلاصه نویسی شود و مطالب به صورت کلی جمع شود.

تمامی این مسائل موجب سردرگمی دانش آموز شده و باعث می شود که وظایف خود را انجام ندهند، از برنامه خود عقب بمانند، از مسائل مهم به شکل سطحی گذر کنند و عملکرد آنها کیفیت مناسب را نداشته باشد که موجب کاهش بازدهی و کارایی دانش آموزان خواهد شد.

 

۲- برنامه جمع بندی عید | مسائل درسی

مطالعه در محیط خانه موجب می شود که کیفیت مطالعه دانش آموزان در این مدت کاهش یافته که عمده عوامل موثر بر این مسئله در بالا ذکر شد. به وضوح می توان ادعا کرد که شرایط موجود در ایام عید، به شدت می تواند بر کارایی دانش آموزان و عملکرد آنان اثر بگذارد که توصیه بسیاری از اساتید و مشاوران تحصیلی، حضور در اردو های مطالعاتی است.

اگر دانش آموزان می خواهند از لحاظ درسی یک خط مشی و یک مسیر مشخص برای جمع بندی عید داشته باشند؛ به آنها توصیه می شود که با همان برنامه و آزمون هایی که تا الان جلو آمده اند، ادامه دهند. اما استراتژی های متفاوتی وجود دارد. عمده استراتژی ها بدین شکل است که گروهی از دانش آموزان نیم سال دوم سال دوازدهم را می خوانند؛ گروهی دیگر نیم سال اول سال دوازدهم و یک پایه را مرور می کنند.

بعضی مدارس اعتقاد دارند که نیم سال دوم در برنامه جمع بندی عید باید مطالعه شود؛ به این دلیل که دانش آموزان برای آزمون های میان ترم خود آماده شوند و حتی برای امتحانات نهایی یک آمادگی نسبی کسب کنند. چرا که دبیران در دو ماه بهمن و اسفند دروس ترم دوم را تدریس می کنند تا دانش آموزان بتوانند در جمع بندی عید برای کنکور، دروس ترم دوم خود را جمع کنند تا فرصت مرور و تست زدن هم برای این دروس به صورت کامل وجود داشته باشد.

 

توصیه های مداد قهرمان برای جمع بندی عید

توصیه و برنامه جمع بندی عید برای دانش آموزان قوی

در این مرحله به دانش آموزان قوی توصیه اکید می شود که کتاب تست جدیدی را شروع کنند و اول از همه یک بار به مرور خلاصه ها بپردازند و یا اگر در درسی ضعف دارند، مجددا جزواتشان را به طور کامل مطالعه کنند. در ادامه به تست های هایلایت و نشانه دار خود رجوع کنند و آنها را مورد بررسی قرار دهند و سپس کتاب تست جدید خود را شروع کنند که این کتاب باید یک پله سنگین تر و سخت تر از منابع قبلی باشد که مشاوران تحصیلی حرفه ای باید از سطح بندی این منابع آگاه باشد.

توصیه و برنامه جمع بندی عید برای دانش آموزان تازه کار

اما یک توصیه برای دانش آموزانی که تازه می خواهند برای کنکور در دوران جمع بندی عید، شروع به کار کنند. این افراد می توانند با مشورت با بهترین مشاوران کنکور، یک سری از درس ها را حذف کنند و لزومی وجود ندارد که همه درس ها مطالعه شوند. فقط مطالعه دقیق برای تعدادی از درس ها در فرصت مطالعاتی عید می تواند به نتیجه قابل توجهی منجر شود. این دانش آموزان می توانند در ایام عید به کتب و جزوات و منابع معرفی شده از طرف مشاوران تحصیلی رجوع بکنند و با یک برنامه مشخص برای نتیجه مناسب در کنکور هدایت شوند.

توصیه به دانش آموزان برای مطالعه دروس عمومی در جمع بندی عید برای کنکور

پیشنهاد می شود که دانش آموزان در ایام عید دروس عمومی را به صورت ترکیبی مطالعه کنند و تست بزنند. به صورت ترکیبی به تست های آرایه، قرابت، دستور، قواعد عربی، قواعد انگلیسی، لغات انگلیسی و … پاسخ بدهند. همچنین برای این دروس، وجود باکس ها و برنامه های تکراری روزانه الزامی است تا بتوان با تسلط کامل از این دروس گذر کرد و نتیجه دلخواه را کسب کرد.

به طور کلی تعطیلات عید فرصت خوبی برای کار کردن بر روی مهارت ها و بررسی تعداد زیادی تست می باشد. بنابراین دانش آموزان باید بر روی تست ها توجه کافی و لازم را داشته باشند و از این فرصت برای افزایش تسلط هر چه بیشتر خود بر روی این مطالب استفاده کنند.

دوست کنکوری عزیز اگرتوم برای جمع بندی کنکور در دوران طلایی عید مشکل داری کافیه با شماره ۹۰۰_۰۱۲۳_۰۹۱۲ تماس بگیری تا بطور مستقیم با دکتر ابوالفضل جوادیه مدیر حرفه ایی موسسه مداد قهرمان در ارتباط باشی.

 

نحوه جمع بندی دروس در عید

شما دوستان داوطلب برای برنامه جمع بندی عید باید اقدام به تهیه فهرستی کامل از نقاط ضعف خود را تهیه نمایید. تجربه نشان داده است که تمامی دانش آموزانی که موفق به استفاده از این بازده دو هفته ای شده اند امیدواری بیشتری به جمع بندی منابع مطالعاتی و دروس دارند و پس از اتمام تعطیلات نوروز با شور و شوق و انرژی بیشتری به درس خواندن و مطالعه ادامه می دهند. مطالعه مباحث درس های عمومی و تست زنی جهت درس های تخصصی برنامه ای ایده آل برای کنکوری های عزیز برای جمع بندی عید است.

توجه شمار زیادی از داوطلبان کنکور در طول ایام نوروز به درس های تخصصی اختصاص دارد. ولی باید به این نکته مهم و اساسی نیز توجه لازم مبذول شود که در آزمون های جامع بعد از عید داوطلب افت شدیدی را در درصدهای دروس عمومی دارد و اثر درصد بالای به دست آمده در این دروس واقعاً مهم و اثرگذار است. در نتیجه، در کنار مطالعه دروس اختصاصی در جمع بندی عید کنکور سراسری هر دانش آموز باید دروس عمومی را هم در برنامه مطالعاتی خود بگنجاند. در دروس اختصاصی همچون ریاضی، زیست، شیمی و فیزیک اقدام به تست زنی نمایید. در هر قسمتی که با مشکل مواجه شدید به راحتی می توانید به خلاصه های از قبل جمع آوری شده مراجعه نمایید و مبحث آن بخش را مجدداً مطالعه کنید.

برای مرور کردن دروس اختصاصی علاوه بر مرور خلاصه های از قبل تهیه شده باید دست به بررسی تست های علامت دار و تست های کنکور های آزمایشی بزنید. باید اشاره کنیم که اولویت با تست های کنکور های سال های قبل است. برنده این ماراتن بزرگ فردی است که تست های زیادی را می زند. برای مرور درس عمومی نیز هیچ نیازی به مطالعه کل متن کتاب به دلیل وقت گیر بودن آن نیست. توصیه می کنیم که فقط به مطالعه خلاصه ها و سرتیترهای از قبل جمع آوری شده بپردازید. پس از مرور مباحث سعی در انتخاب تست های کنکور سال های گذشته به صورت مجموعه ای و مطالعه آن ها را داشته باشید.

 

حرف آخر

به طور کلی تعطیلات عید فرصت خوبی برای کار کردن بر روی مهارت ها و بررسی تعداد زیادی تست می باشد. بنابراین دانش آموزان باید بر روی تست ها توجه کافی و لازم را داشته باشند و از این فرصت برای افزایش تسلط هر چه بیشتر خود بر روی این مطالب استفاده کنند.

یکی از حساس ترین و طلایی ترین دوران کنکور دو هفته عید است که دانش آموزان باید بیشترین بهره رو از این دوران ببرند و مطالب رو جمع بندی و خلاصه نویسی های لازم رو انجام بدن. دوست عزیزم با توجه به اینکه به ایام عید نزدیک هستیم اگه اطلاعات کافی در زمینه جمع بندی عید رو نداری فقط کافیه با یکی از شماره های زیر تماس بگیری تا بطور مستقیم با دکتر جوادیه یا دکتر جعفری در ارتباط باشی و از مشاوره رایگان بهرمند بشی.

۹۰۰_۰۱۲۳_۰۹۱۲
۸۰۰_۰۱۲۳_۰۹۱۲