باسلام. دکتر لیلا جعفری، فارغ التحصیل رشته پزشکی دانشگاه تهران و در حال حاضر رزیدنت جراحی زنان و زایمان هستم. من و آقای دکتر جوادیه پس از به پایان رساندن رشته پزشکی تصمیم گرفتیم دانش آموزان را در مسیرسخت و دشوار کنکور همراهی کنیم تا باری از روی دوش دانش آموزان برداریم تا آن ها بتوانند با آسودگی خاطربه درس خواندن ادامه دهند.

نحوه برنامه ریزی برای کنکور در شروع کار چیست؟

دانش آموزان و داوطلبان کنکور برای شروع می توانند یک قلم و یک دفترچه بردارند و ابتدا هدف خود را بنویسند و اینکه چقدر دوست دارند به آن برسند. چقدر برایشان مهم است و چقدر می خواهند برای رسیدن به آن تلاش کنند. برای رسیدن به هدف خود چه چیزهایی را می خواهند پشت سر بگذارند و نوشتن آنچه در طول روز انجام می دهند.

در مرحله بعدی نحوه برنامه ریزی درسی، باید بودجه بندی ها، اهمیت هر درس و همچنین اهمیت هر فصل را بنویسند و سپس زمانی که در طول روز می خواهند به مطالعه بپردازند را در نظر بگیرند، دانش آموزان و داوطلبان باید به این نکته توجه کنند که یک شبه نمی توانند راه چند ماهه را بروند.

بعد از انجام تمامی این مراحل نوبت به قسمت بندی کتاب می رسد. دانش آموزان و داوطلبان باید توجه داشته باشد که در برنامه هر روز درسی رو که به آن علاقه مند هستند را هم در برنامه ریزی قرار بدهند. تمامی این نکات موارد کلی در یک برنامه ریزی می باشند و برای برنامه ریزی خوب باید به تمامی جوانب که در ادامه خواهیم آورد توجه شود.

برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت و موفقیت تضمینی در کنکور، کافیه عدد (١) را به ٩٠۶٨-١٠٠٠ بفرستی.

 

اصول و ویژگی های برنامه ریزی کنکور:

کاملا واضح است که هر ساله، رقابت داوطلبان ورود به دانشگاه در کنکور سراسری، بیشتر و بیشتر می شود که همین مساله منجر به بالا رفتن سطح دلهره و نگرانی شرکت کنندگان گشته است. راه حل مقابله با این تنش را می توان در لزوم درس خواندن با برنامه جستجو کرد. اولین قدم برای برنامه ریزی درسی موفق، تعیین هدف و تناسب برنامه با هدف مورد نظر می باشد. در صورت رعایت این موضوع، با عملی نمودن برنامه خود، گام به گام به هدفتان نزدیک تر می گردید تا در نهایت به پیروزی برسید. به علاوه لازم به ذکر است که در حین برنامه ریزی درسی می بایست به نحوه صحیح مطالعه، میزان ساعات مطالعه، خلاصه نویسی، منحصر به فرد بودن برنامه، انعطاف پذیری، قابل ارزیابی بودن، توجه به ساعات استراحت و… نیز توجه کرد.

در کل، یکی از مواردی که در برنامه ریزی کنکور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، توجه به این موضوع می باشد که بهتر است، کلی خواندن را فراموش کنید و یاد بگیرید که کنکوری بخوانید! کنکوری خواندن به این معناست که کتاب های درسی را مفهومی تر و با دقت و وسواس بیشتری مطالعه کنید و مطالبی که در گذشته از نظرتان حائز اهمیت نبوده و سرسری از آن ها عبور می کردید را با دقت بیشتری مطالعه نمایید. توجه به جزئیات در عین اهمیت به کلیات مطالب درسی را فراموش نکنید و به نحوی مطالعه کنید که محتویات درسی در ذهنتان تثبیت شود تا برای یادآوری آن در دوران جمع بندی نیاز به صرف وقت زیادی نداشته باشید.

 

یک برنامه ریزی کنکور خوب چه ویژگی‌هایی داره؟

١- اختصاصی بودن برای هر فرد:

از آن جا که سطح هوش و ویژگی های ذهنی هر فرد با دیگری متفاوت است، برنامه ریزی او نیز می بایست منحصر به فرد باشد و متناسب با ویژگی های فردی داوطلب تنظیم گردد. بنابراین تصور نکنید که اگر دوست یا هم کلاسی شما، ۱۰ ساعت در روز مطالعه می کند، شما نیز باید همان قدر مطالعه کنید. پیروی از یک برنامه روتین و از پیش تعیین شده که به صورت یک نسخه آماده برای تمامی داوطلبان شرکت در آزمون سراسری پیچیده شده است، نمی تواند شما را در رسیدن به اهدافتان یاری نماید. تلاش کنید تا در وهله اول، شناخت کاملی از خود و توانایی هایتان به دست آورید و سپس بر اساس ظرفیت، استعداد، علاقه و اهداف خود برنامه ای منظم و قانون مند بچینید و آن را مو به مو اجرا نمایید.

٢- انعطاف پذیری:

برای هر فردی ممکنه در طول روز یکسری اتفاقات غیر منتظره بیفته که اجازه نده طبق برنامه ریزی پیش بره اما نباید این اتفاقات باعث تغییرات عمده در برنامه ریزی شما بشه. حتما توی برنامتون ساعات و روزهایی رو برای جبران ساعت هایی که در اثر موارد غیر قابل پیش بینی از دست رفته قرار بدید.

٣- در نظر قرار دادن اهداف:

اینکه هدف شما برای شرکت در کنکور قبولی در چه رشته ای هست در برنامه ریزی خیلی اهمیت داره، چونکه قبولی در رشته های دانشگاهی مختلف رتبه و درصد های متفاوتی رو میطلبه. طبیعی هست که برای رسیدن به درصد و رتبه های خوب باید ساعات مطالعه بیشتری در طول روز داشته باشید و این ساعات رو در برنامه ریزی تون بگنجونید. مثلا داوطلبی که هدفش قبولی در پزشکیه با دو تا سه ساعت مطالعه در روز امیدی به دستیابی به هدفش نیست چون باید بیشتر از این ها مطالعه کنه.

۴- سادگی و انجام پذیری:

حتما توصیه میکنم برنامه ای واسه خودتون تهیه کنید که بتونید اجرا کنید. خیلی دیدم دانش آموزهایی رو که در اوایل جوگیر میشن و یه برنامه فضایی رو واسه خودشون تنظیم میکنن! نهایتش هم برنامه رو نمیتونن اجرا کنن و بی انگیزه میشن .توجه کنید که برنامه نباید فراتر از حد توان شما باشه، وقتی میانگین مطالعه روزانتون ۳ ساعته برای ۱۰ ساعت برنامه ریزی نکنید. شما باید قدم به قدم ساعت مطالعتون رو افزایش بدید.

راز موفقیت در کنکور، داشتن یک برنامه ریزی منعطف، کارآمد و اجرای دقیق آن به همراه تلاش و پشکار فراوان است. برای داشتن برنامه ریزی با شماره های خانم دکتر٨٠٠-٠١٢٣-٠٩١٢ و آقای دکتر٩٠٠-٠١٢٣-٠٩١٢ تماس بگیرید.

۵- تنوع برنامه ریزی:

بارها داوطلبانی مشاهده شدن که ۶-۵ ساعت رو پشت سرهم صرف مطالعه یک درس خاص کردن، خب این روش درست نیست که در طول روز یک درس خاص رو مطالعه کنید و روز بعد یک درس دیگه رو. حتما تو برنامتون تنوع رو رعایت کنید، دروس اختصاصی رو در کنار عمومی در برنامه هر روزتون بگنجونید. این کار باعث میشه که شما از مطالعه یک درس خاص در طول رو زده نشید.

۶- قابل ارزیابی بودن:

برنامه شما باید میزان پیشرفت و پسرفتتون رو بهتون نشون بده، یعنی باید بدونید تو انجام چه کارهایی و مطالعه چه درس هایی موفق بودید و یا ضعف داشتید. این ویژگی باعث میشه شما نقاط ضعفتون رو بشناسید و در برنامه ریزی های بعدتون برطرفش کنید.

٧- مکتوب بودن:

ثبت ساعت مطالعاتی هر درس به صورت جدا گونه و تعداد تست‌های زده شده باعث ایجاد یک مقیاس اندازه گیری میشه! از طریق این مقیاس میتونیم بفهمیم نسبت به قبل چقدر پیشرفت کردیم تا خودمون رو بهتر از قبل ارتقا بدیم. یا اینکه اگر عملکردمون نسبت به قبل افت کرده برای بهبودش برنامه ریزی کنیم. بنابراین شدیدا پر کردن دفتر برنامه ریزی خودتون رو جدی بگیرید.

٨- مکان مطالعه:

مکانی که برای مطالعه انتخاب می کنید، باید چند ویژگی مهم را دارا باشد. آرامش، دمای مناسب، نور کافی، جریان هوای معتدل، دارا بودن میز و صندلی راحت برای مطالعه و… از جمله این موارد است. تغییر مکان در هنگام درس خواندن می تواند موجب بر هم خوردن تمرکز شود. بنابراین بهتر است جای آرام و مشخصی برای مطالعه در نظر بگیرید. می توان این گونه اظهار داشت که در رابطه با انتخاب بهترین مکان مطالعه، همه چیز به خود داوطلب بستگی دارد.

در صورت تمایل جهت دریافت یک برنامه ریزی متناسب با ویژگی های خود می توانید با مشاوران در موسسه مداد قهرمان با شماره ٢۶٠٣-۵١٨-٠٩٩٢ تماس حاصل نمایید.

 

توصیه های مهم در برنامه ریزی کنکور:

 • بلند پروازی نکنید برنامه رو بیش از حد توانتون تنظیم نکنید، واقع بین باشید.
 • مباحث پیچیده و سخت رو زمانی مطالعه کنید که کارایی و توان ذهنی بیشتری دارید.
 • حتما حتما در برنامه یک روز درس های متفاوتی رو قرار بدید و تنها یک درس خاص رو مطالعه نکنید.
 • تک برنامه ای باشید، از آشفته کردن ذهنتون با چند برنامه ای بودن و برنامه های درهم و نامنظم خودداری کنید.
 • تا حد ممکن تعداد تست هایی که قراره در یک هفته کار کنید رو هم مشخص کنید تا بتونید برای تست ها هم برنامه ریزی کنید.
 • بعد از ۴۵ دقیقه تا یک ساعت مطالعه بی وقفه حتما استراحت کوتاهی در حد ۱۵-۱۰ دقیقه داشته باشید. البته میتونید هر ۱۵ دقیقه مطالعه هم استراحتی در حد ۲-۱ دقیقه داشته باشید.
 • توجه کنید که در طول هفته تمام دروس اختصاصی و عمومی در برنامه ریزی باید جا داشته باشن و همراه مطالعه زمانی رو هم برای تست زدن در نظر بگیرید. اینجوری نباشه که یک هفته فقط مطالعه کنید و یک هفته فقط تست بزنید.
 • برای خواب و استراحت و تفریحات هم برنامه ریزی داشته باشید، خوب خوابیدن برای تمرکز و هوشیاری کامل لازمه پس حتما ۸-۶ ساعت خواب شب داشته باشید. برای تفریح کردنم زمانی رو در نظر بگیرید مثلا آخر هفته ها یک نصفه روز رو به خوش گذرونی با دوستاتون بپردازید، اما نباید این تفریحات شمارو از مسیر مطالعاتی دور کنه، حتما کنترلش کنید.
 • برنامتون رو بر اساس ضرایب دروس در کنکور بچینید و ساعات بیشتری به دروسی که ضرایب بیشتری دارن اختصاص بدید. مثلا در رشته تجربی دروسی مثل زیست و شیمی ضریب بیشتری دارن پس ساعت های بیشتری نسبت به بقیه درس ها بهشون اختصاص داده میشه.
 • برای جبران عقب موندگی هاتون حتما ساعت های خالی رو در برنامه روزانه و هفتگی تون در نظر بگیرید تا اگر نرسیدید مبحثی رو تموم کنید حتما توی اون ساعات جبران کنید. البته توجه کنید که نباید این موضوع تبدیل به یک عادت بشه، اولویت با اجرای برنامه اصلی هست.
 • حتما در پایان هفته تحلیلی از عملکردتون داشته باشید تا ضعف هاتون رو بشناسید و برطرف کنید. و با توجه به برنامه این هفته تون برنامه ای برای هفته بعدتون تنظیم کنید.

 

نیازی به مرور هم هست؟

شما حتی اگر یک مطلب رو از یک درس خاص را خیلی خوب مطالعه کنی، تست زنی انجام بدی و زمان زیادی هم براش اختصاص بدی و به تسلط خوبی هم برسی باز هم با این مبحث کار خواهی داشت.
کنکور یک مسیر طولانی هست که شما نیاز داری دروس مختلف رو به دفعات در طول این مسیر مرور کنی. مطالعه اولیه هر مبحث از شما زمان زیادی رو میگیره و این مرورهای زیاد در زمان های کوتاه هست که باعث میشه همیشه روی این مطلب تسلط داشته باشی و بتونی هر وقت تست های اون رو در آزمون آزمایشی دیدی به راحتی پاسخ بدی.

داشتن مرور در فواصل زمانی منظم به برنامه ریزی شما اعتبار میده و باعث میشه همیشه خیالتون از بابت مطالبی که قبلا مطالعه کردید راحت باشه. بنابراین داشتن مرور در برنامه ریزی رو به شدت جدی بگیر.

 

در برنامه ریزی نتیجه گیری کنید:

نکته ی مهم اینه که هیچ وقت خودتون رو با همکلاسی ها یا کنکوری های اطرافیانتون مقایسه نکنید. می تونید از رتبه های برتر سال قبل انگیزه بگیرید اما مقایسه نه. روش بهتر اینه که پایان هر هفته و یا هر ماه خودتون رو با هفته ی قبل یا ماه قبل خودتون، مقایسه کنید.

بپرسید که چقدر طبق برنامه پیش رفتید. چقدر تونستید زمان های نوشته شده رو رعایت کنید.جواب این سوال ها رو صادقانه بنویسید و در آخر ببینید که از عملکردتون راضی هستید یا نه؟

نسبت به هفته ی قبل پیشرفت داشتید یا پسرفت! نقاط ضعف و نقاط قوت کارتون رو هم یادداشت کنید و اینکه چطور قراره هفته ی بعدتون بهتر از هفته ی قبل تون بشه.

برنامه ریزی کنکور اگر اصولی باشه، مسیر رسیدن به رشته و رتبه دلخواهت رو هموار تر میکنه و به ثانیه به ثانیه زندگیت نظم میده.

 

با برنامه ریزی که موسسه مداد قهرمان برای تو انجام میده، تو هم می تونی مثل خیلی ها رتبه برتر بشی.

راز موفقیت در کنکور، داشتن یک برنامه ریزی منعطف، کارآمد و اجرای دقیق آن به همراه تلاش و پشکار فراوان است.برای داشتن برنامه ریزی با شماره های خانم دکتر٨٠٠-٠١٢٣-٠٩١٢ و آقای دکتر٩٠٠-٠١٢٣-٠٩١٢ تماس بگیرید.