من دکتر ابوالفضل جوادیه هستم. در طی سالهای اخیر در کنار دکتر لیلا جعفری تصمیم گرفتیم مجموعه ایی رو احداث کنیم که در آن بتوانیم با تقویت روحیه و ایجاد انگیزه و کنترل استرس در جهت مثبت به دانش اموزان مقاطع مختلف کمک کنیم و هر دانش آموز رو برای رتبه برتر شدن آماده کنیم.

با نزدیک شدن به امتحانات نهایی یکی از مشکلات و درگیری فکری  داوطلبان کنکوری نوع درس خوندن در این دوره است و از طرفی دانش آموزان درحال آماده کردن خودشون برای امتحانات نهایی هستند تا نتجه مطلوب رو بگیرند. اما از اونجایی که داوطلبای کنکوری الان در دوران جمع بندی کنکورشون هستن و دارن خودشون رو برای کنکور آماده می کنن این نهایی خوندن امتحانا یه خورده براشون سخته و زمان زیادی ازشون می گیره.

نهایی خوندن در مقایسه با کنکوری خوندن دو قطب کاملا مخالفن، چون در امتحانای نهایی باید تمام راه حل و مطالب رو جز به جز خوند و به طور کامل جواب سوالات رو داد و بارم بندی سوالات برای جواب دادن به هر قسمت سوال در نظر گرفته شده.

درواقع اگه شما جواب درست رو هم بدست بیارین و یه قسمت از راه حل سوال رو ننوشته باشین باز نمره کاملی نمی گیرین، در صورتی که تو کنکور با توجه به زمان محدودی که دارین باید از کوتاه ترین روش استفاده کنین و سریع ترین راه حل رو به کار ببرین.

حالا با همه این داستانا داوطلبای کنکور نمی دونن که چیکار کنن. نهایی بخونن یا بی خیال امتحانای نهایی بشن و وقتشون رو برای کنکور بزارن و به دنبال پیدا کردن سریع ترین و کوتاه ترین راه باشن؟ پس اگه شما هم جزو این داوطلبا هستین حتما تا ادامه این مقاله با ما همراه باشین تا با خیال راحت یه تصمیم درست بگیرین.

 

نهایی بخونیم یا کنکوری:

یک موضوعی که باعث میشه داوطلبان از بین نهایی خوندن و یا کنکوری خوندن، نهایی خوندن رو انتخاب کنن و اینه که میگن معدل ما در کنکور تاثیر داره! پس چون معدل در کنکور قراره برام لحاظ بشه می خوام معدلم رو بالا نگه دارم. حالا با توجه به این موارد که ذکر شد، آیا می دونین این تاثیر معدل قراره چه جوری براتون لحاظ بشه؟ اصلا ارزشش رو داره که بخواین به جای کنکوری خوندن وقتتون روی نهایی خوندن و جز به جز نوشتن مطالب بکنین؟

برای جواب باید گفت که اولا تاثیر معدل در کنکور شما قراره به صورت مثبت لحاظ بشه. حالا این یعنی چی؟ ببینین وقتی شما در آزمون کنکور شرکت می کنین، نمره یا ترازی با توجه به درصداتون بهتون داده میشه. سازمان سنجش هم میاد معدل نهایی شما رو معادل یک تراز می کنه. بعد تراز کنکور شما رو با تراز معدلتون مقایسه می کنه. اگه تراز معدلتون بالاتر بود که باعث بالا رفتن تراز کنکورتون هم میشه ولی اگه تراز معدلتون از ترازی که شما تو کنکور کسب کردین کمتر بود، هیچ تاثیر منفی روی تراز شما نمی ذاره.

با حذف ۲۰ درصد از محتوای کتاب درسی سال دوازدهم برای امتحانات نهایی و کنکور سراسری خیلی از داوطلبای متقاضی کنکور نظام جدید تو برنامه ریزیشون دچار تردید شدن. برای این که در مدت باقیمونده تا کنکور و امتحانات نهایی بتونین یک برنامه ریزی خوب و جامع داشته باشین و از تاثیر این حذفیات تو نتیجه کنکورتون به خوبی مطلع بشین تا آخر این مقاله همراه من باشید.

 

پس بالاخره به فکر بالا نگه داشتن معدل باشیم یا نه؟

با توجه به مطالبی که گفته شد احتمالا ترجیحتون این هست که دروس امتحان نهایی رو بخونین و شانستون رو برای بالا بردن تراز کنکورتون بیشتر کنین، ولی جالبه بدونین که مثلا برای قبولی رشته های خیلی خوب و پرطرفدار مثل رشته پزشکی حداقل ترازی که برای قبولی شما احتیاجه تراز ۹۸۰۰ هستش، حالا اگه یک فردی معدلش ۲۰ هم بشه تراز معدلش میشه ۹۰۰۰! پس عملا معدل ۲۰ اون هیچ تاثیری روی ترازش نذاشته.

این به این دلیل هست که تراز خودش بالاتر از تراز معدلشه. پس نتیجه می گیریم برای قبولی در رشته های خوب حتی اگه معدلتون ۲۰ هم باشه تاثیری در قبولی شما نداره. جالبه بدونین خیلی از داوطلبایی که الان دارن در رشته هایی مثل پزشکی تحصیل می کنن معدل نهاییشون خیلی پایینه و میگن بیشتر تایممون رو برای مطالعه دروس کنکوری گذاشتیم.

با وجود همه این موارد اما برای رشته هایی که به رتبه کمتری برای قبولی احتیاج دارن معدلای بالا می تونه تاثیر خوبی روی تراز داوطلب داشته باشه و شانس موفقیتش در آزمون رو افزایش بده. در آخر هم بخاطر این که خیالتون راحت باشه بهتره بدونید که شما از اول سال همه درسای مدرسه رو قدم به قدم بعد از آموزش خوندین و درک کردین. الانم اکثر سوالای کنکور داره به سمت مفهومی بودن میره پس اگه واقعا مفهوم مباحث مختلف درسی رو خونده باشین درک کرده باشین دیگه الان نگرانی نداشته باشین. مطمئن باشین امتحانای نهاییتون رو هم می تونین خوب پاس کنین.

 

مشاوره قبولی در کنکور سراسری:

حالا ممکنه یکی بگه اومدیم و امسال قبول نشدیم خواستم تو کنکو سال بعد شرکت کنم. اون وقت اگه تاثیر معدل در کنکور قطعی شد، چی کار کنم؟ اگه ۱ درصد امسال به نتیجه دلخواه نرسیدین و خواستین دوباره در کنکور سراسری سال بعد شرکت کنین و احیانا تاثیر معدل قطعی شد هم می تونین در ترمیم معدل کنکور سراسری شرکت کنین.

حالا شاید این سوال براتون پیش بیاد که ترمیم معدل چیه؟ آموزش و پرورش فرصتی برای داوطلبای فارغ التحصیل گذاشته که بتونن درسایی رو که در امتحانای نهاییشون نمره بالایی ازش نگرفتن رو دوباره امتحان بدن و نمراتشون رو در اون درسا بالا ببرن در نتیجه معدل نهاییشون هم بالا میره. پس بدون هیچ نگرانی هدفتون رو روی کنکوری خوندن بذارین نه نهایی خوندن.

البته این نکته رو هم در نظر داشته باشین که اگه جزو داوطلبایی هستین که خیلی خوب از اول سال خوندین و یا به عبارتی نهایی خوندین، با همین نهایی خوندنتون نا خودآگاه خودتون رو برای کنکور هم آماده کردین ولی اگه تا الان هم فقط کنکوری خوندین، همین کنکوری خوندن باعث میشه از پس امتحانای نهایی هم بر بیاین.

 

انتخاب میان امتحان نهایی دوازدهم و کنکور

دانش آموزان برای انتخاب میان کنکور و امتحانات نهایی دوازدهم به چند گروه مختلف تقسیم می شوند. هر گروه استراتژی های متفاوتی را برای این کار درپیش می گیرد. در حالت کلی دانش آموزان در این مساله به ۴ دسته تقسیم می شوند:

 

۱- جمع بندی کنکور به جای مطالعه امتحان نهایی دوازدهم

داوطلبانی که می‌گویند نهایی به در ما نمی‌خورد و مهم کنکور است، زمانی که باید به امتحان نهایی دوزادهم اختصاص داده شود را صرف جمع بندی برای کنکور می‌کنیم. و شهریور ماه امتحانات را پاس می‌کنیم.

 

۲- تاثیر امتحانات نهایی دوازدهم در کنکور سال بعد مهم است

دسته دوم داوطلبانی هستند که طرز فکر دسته اول را دارند ولی در انتها به یاد می‌آورند که امتحان نهایی دوزادهم از سال بعد در کنکور تاثیر مستقیم دارد و اگر امسال نتوانند قبول شوند سال دیگر نمرۀ امتحان نهایی دوزادهم به آنها ضربۀ جبران ناپذیری وارد می‌کنند. با توجه به این که در کنکور سال های دوم به بعد نمره امتحانات نهایی در کنکور تاثیر مستقیم دارد،بنابراین توجه به این نکته نیز اهمیت زیادی دارد.

 

۳- هم امتحانات نهایی دوازدهم و هم کنکور مهم است

این دسته هم خدا را می‌خواهند و هم خرما را! یعنی هم خواهان نتیجه خوب در امتحانات نهایی هستند و هم می‌خواهند در کنکور نتیجه مطلوبی را کسب کنند. شاید این طرز فکر خیلی خوب باشد، اما طبیعتا دشواری هایی دارد که باید در نظر گرفته شوند. بدون شک هم مطالعه دروس مختلف برای امتحانات نهایی و هم مرور مطالبی که برای کنکور خوانده ایم، کار دشواری است و نیازمند تلاش های قابل توجهی است.

 

۴- نه امتحان نهایی دوازدهم مهم است و نه کنکور

این دسته از دانش آموزان به کنکور اهمیتی نمی دهند و در مورد امتحانات نهایی نیز فقط قبولی با نمره ۱۰ را می‌خواهند. در مورد این دسته از داوطلبان حرفی نخواهیم زد.

 

 

سطح امتحان نهایی دوازدهم و منبع سوالات امتحانات نهایی

به یاد داشته باشید که امتحان نهایی یک آزمون جهت عدالت آموزشی است. منظور از عدالت آموزشی این است که داوطلبی که در یکی از روستاهای محروم کشور درس می خواند و هر چهار درس اختصاصی یعنی ریاضی فیزیک و شیمی و زیست را به دلیل کمبود امکانات فقط یک نفر برای او تدریس می‌کند باید با دانش آموز یکی از بهترین مدارس ایران در شرایط متعادلی رقابت کند.

بنابراین سوالات امتحان نهایی فقط و فقط در چهارچوب کتاب درسی و حتی از تمرینات خود کتاب طرح می‌شوند. همچنین سوالات امتحان نهایی از لحاظ زمان پاسخگویی و همچنین سختی سوالات، بسیار آسان تر از سوالات کنکور هستند. در میان پکیج های آموزشی حرف آخر، منابعی وجود دارد که فقط به آموزش امتحان نهایی و حل سوالات این امتحانات اختصاص دارد.

 

مرور دروس دوازدهم برای کنکور

چرا همیشه کار را برای خودمان سخت کنیم و به هرچیزی به چشم یک مشکل برخورد کنیم؟ امتحان نهایی دوازدهم را به چشم یک موقعیت مناسب و عالی ببینیم. همانطور که می دانید، درصد قابل توجهی از سوالات کنکور از کتاب های سال دوازدهم طرح می‌شود و زمان امتحان نهایی دوزادهم بهترین فرصت برای جمع بندی این مطالب است. به نظر من مطالعه دروس دوازدهم برای امتحانات نهایی، بهترین روش برای مرور دوباره این منابع در برنامه مطالعاتی کنکور است.

نکته مهم: به عنوان یک تجربه شخصی موفق، من در دوران امتحانات نهایی دوازدهم در ابتدا تمارین کتاب درسی را حل می کردم و با توجه به این که ساده بودند، این کار خیلی زود تمام می شد. پس از آن در زمان باقی مانده تا روز امتحان، به خلاصه نویسی برای کنکور و مرور خلاصه هایی که قبلا نوشته بودم وحل تست های کنکوری از مطالبی که خوانده بودم می پرداختم. این کار در یادگیری مفهومی تر مطالب و آماده تر شدن برای کنکور کمک بسیاری به من کرد.

به عنوان مثال برای امتحان نهایی فیزیک، پس ار مرور مفاهیم درسی از کتاب، در اولین قدم تمرینات آخر هر فصل را حل می کردم (سعی می‌کردم همان تمرینات را با روش های کوتاه که بلد بودم هم حل کنم.) پس از اتمام هر فصل، جزوه هایی که به عنوان خلاصه نویسی برای فیزیک آماده کرده بودم را تکمیل تر می کردم. در نهایت نیز چند سوال امتحان نهایی و سوال کنکور حل می کردم. با این کار هم برای امتحان نهایی فیزیک دوازدهم آماده می شدم و هم مطالب کنکور فیزیک دوازدهم را مرور می کردم.

در پایان باید عرض کنم که امتحان نهایی دوازدهم اصلا سخت نیست. فقط باید نحوه ی نوشتن برگه به صورت تشریحی را بلد باشید که با حل چند نمونه سوال به طور کامل با این کار آشنا خواهید شد.

 

روش درس خواندن برای امتحان نهایی دوازدهم

دوباره باید تاکید کنم که امتحان نهایی بر خلاف تصوری که بیشتر دانش آموزان از آن دارند، سخت نیست و تنها با مطالعه کتاب درسی و حل سوالات سال های گذشته به تسلط مورد نیاز برای آن دت می یابید. نحوه مطالعه امتحان نهایی فقط همین قدر است اما این که چگونه در امتحان نهایی ۲۰ بگیریم به اندازه تلاش بستگی دارد. این که چقدر تلاش کنید و چه اندازه تمرین داشته باشید در نمره ای که خواهید گرفت تاثیر مستقیم دارد.

 

 

کارشناسای مرکز مشاوره تحصیلی مداد قهرمان هم آمادن تا به همه سوالا و ابهامی شما در مورد نهایی خوندن و یا کنکوری خوندن پاسخ بدن. شما می تونین از طریق سیستم مشاوره تحصیلی تلفنی مداد قهرمان یا با ارسال عدد (۱) به ۱۰۰۰۹۰۶۸ ارسال کنیدو با این کارشناسا در ارتباط باشین و از تجربه اونا برای انتخاب بهترین تصمیم استفاده کنین.

شماره تلفن جهت مشاوره رایگان:

۸۰۰_۰۱۲۳_۰۹۱۲

۹۰۰_۰۱۲۳_۰۹۱۲