مهارت های مطالعه خوب در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد و به مهارت هایی اشاره می کند که واقعاً مؤثر هستند

بسیاری از دانش آموزان با خواندن مکرر یادداشت ها و کتاب های درسی خود مطالعه می کنند. مطالعات تحقیقاتی نشان می دهد که راه های موثرتری برای استفاده از زمان مطالعه ارزشمند شما وجود دارد.

در دوران نوجوانی، ساناز اغلب کتاب ها را با ماژیک رنگی می کرد. “قرار بود رنگ ها چیزهای مختلفی را به من بگویند.” بعداً، او به یاد می آورد، “من نمی دانستم آن متون هایلایت شده چه معنایی دارند.”

 

او همچنین هنگام خواندن یادداشت های زیادی می گرفت. اما اغلب او “فقط کلمات را کپی می کرد یا کلمات اطراف را تغییر می داد.” او اکنون می گوید که این کار نیز کمک زیادی نکرد. در واقع، “این فقط برای تمرین مهارت های دست خط من بود.”

 

ساناز می گوید: «هیچ کس به من یاد نداد که چگونه درس بخوانم. دانشگاه سخت‌تر شد، بنابراین او برای یافتن مهارت‌های مطالعه بهتر تلاش کرد. او اکنون روانشناس دانشگاه آتاباسکا در آلبرتای کانادا است. او در آنجا مطالعه می کند که چگونه دانش آموزان می توانند بهتر یاد بگیرند.

 

داشتن مهارت های مطالعه خوب همیشه مفید است. اما اکنون در طول همه‌گیری COVID-19 اهمیت بیشتری دارد. ساناز خاطرنشان می کند که بسیاری از دانش آموزان نگران خانواده یا دوستانی هستند که ممکن است بیمار شوند. دیگران استرس عمومی تری را احساس می کنند. فراتر از آن، دانش آموزان در بسیاری از کشورها با فرمت های متفاوتی برای یادگیری مواجه هستند. برخی مدارس دوباره کلاس های حضوری برگزار می کنند، با قوانینی برای فاصله گذاری و ماسک. مدارس دیگر کلاس‌های پراکنده دارند و دانش‌آموزان به صورت نیمه‌وقت در مدرسه حضور دارند. برخی دیگر، حداقل برای مدتی، همه کلاس های آنلاین را دارند.

این شرایط می تواند حواس را از درس های شما منحرف کند. به علاوه، احتمالاً دانش‌آموزان مجبورند بدون اینکه معلم یا والدینی از بالای شانه‌هایشان نگاه کنند، کارهای بیشتری انجام دهند. آنها باید زمان خود را مدیریت کنند و بیشتر مطالعه کنند. با این حال بسیاری از دانش آموزان هرگز آن مهارت ها را یاد نگرفتند. ساناز می‌گوید برای آن‌ها ممکن است مانند این باشد که به دانش‌آموزان می‌گوییم «فقط با شنا کردن» شنا کردن را یاد بگیرند.

 

خبر خوب: علم می تواند کمک کند.

 

برای بیش از ۱۰۰ سال، روانشناسان تحقیقاتی را در مورد اینکه کدام عادات مطالعه بهتر عمل می کند، انجام داده اند. برخی از نکات تقریباً برای هر موضوعی کمک می کند. به عنوان مثال، فقط  دوره نکنید! و به جای بازخوانی مطالب، خود را امتحان کنید.

سایر تاکتیک ها برای انواع خاصی از کلاس ها بهترین کارایی را دارند. این شامل مواردی مانند استفاده از نمودارها یا مخلوط کردن مطالبی است که مطالعه می کنید.

در اینجا ۱۰ نکته برای اصلاح عادات مطالعه آورده شده است.

بین مطالعه خود فاصله قرار دهید

نیت کورنل در زمانی که دانش آموز بود، «قطعاً قبل از آزمون های بزرگ تلاش می کرد». او یک روانشناس در کالج ویلیامز در ، ماساچوست است. او هنوز فکر می کند که مطالعه یک روز قبل از یک آزمون بزرگ ایده خوبی است. اما تحقیقات نشان می دهد که این ایده بدی است که تمام مطالعه خود را در آن روز جمع کنید. در عوض یک مطلب ر در چند روز و با فاصله مطالعه کنید

در آزمایشی در سال ۲۰۰۹، دانشجویان دانشگاه لغات واژگانی را با فلش کارت مطالعه کردند. برخی از دانش آموزان تمام کلمات را در جلساتی با فاصله از هم در طول چهار روز مطالعه کردند. دیگران دسته‌های کوچک‌تری از کلمات را در جلسات فشرده یا انبوه، هر کدام در یک روز مطالعه کردند. هر دو گروه به طور کلی زمان یکسانی را صرف کردند. اما آزمایش نشان داد که گروه اول کلمات را بهتر یاد گرفتند.

 

کورنل حافظه ما را با آب در سطلی مقایسه می کند که نشتی کوچک دارد. سعی کنید سطل را تا زمانی که هنوز پر است دوباره پر کنید و نمی توانید آب بیشتری اضافه کنید. بین جلسات مطالعه زمان بگذارید، زیرا ممکن است مقداری از مطالب از حافظه شما خارج شود. اما سپس می توانید آن را دوباره یاد بگیرید و در جلسه بعدی مطالعه خود بیشتر بیاموزید. او خاطرنشان می کند که دفعه بعد بهتر آن را به خاطر خواهید آورد.

 

تمرین، تمرین، تمرین!

نوازندگان سازهای خود را تمرین می کنند. ورزشکاران مهارت های ورزشی را تمرین می کنند. در مورد یادگیری هم باید همینطور باشد.

 

کاترین راسون می گوید: “اگر می خواهید بتوانید اطلاعات را به خاطر بسپارید، بهترین کاری که می توانید انجام دهید تمرین است.” او یک روانشناس در دانشگاه ایالتی کنت در اوهایو است. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۳، دانش‌آموزان در چند هفته در آزمون‌های عملی شرکت کردند. در آزمون نهایی، آنهایی که بیشتر تست زده بودند به طور متوسط ​​نمره بهتری از دانش آموزانی که به روش معمول درس می خواندند، کسب کردند.

نکته مهم بعدی

در مطالعه‌ای که چند سال قبل انجام شد، دانشجویان مطالبی را مطالعه کردند و سپس در آزمون‌های یادآوری شرکت کردند. بعضی ها فقط یک تست دادند. برخی دیگر چندین تست را با وقفه های کوتاه چند دقیقه ای در میان گذاشتند. گروه دوم یک هفته بعد مطالب را بهتر به خاطر آوردند.

فقط کتاب ها و یادداشت ها را دوباره نخوانید

نیلا در نوجوانی با خواندن کتاب‌های درسی، کاربرگ‌ها و دفترچه‌هایش مطالعه می‌کرد. این روانشناس می‌گوید: «بارها و بارها و بارها.» اکنون، او اضافه می‌کند، «ما می‌دانیم که این یکی از رایج‌ترین مهارت‌های بد مطالعه است که دانش‌آموزان دارند.»

 

در یک مطالعه در سال ۲۰۰۹، برخی از دانشجویان یک متن را دو بار خواندند. دیگران یک متن را فقط یک بار می خوانند. از هر دو گروه بلافاصله پس از خواندن آزمون گرفتند. دریافتند که نتایج آزمایش بین این گروه‌ها تفاوت چندانی نداشت.

 

مک دانیل می‌گوید: خیلی اوقات، وقتی دانش‌آموزان مطالب را دوباره می‌خوانند، سطحی است. او می گوید که بازخوانی به جای اینکه خودتان آن را انجام دهید، مانند نگاه کردن به پاسخ یک پازل است. به نظر می رسد منطقی است. اما تا زمانی که خودتان آن را امتحان نکنید، واقعاً نمی دانید که آن را درک کرده اید یا خیر.

 

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۰، رودیگر و دو همکار دیگر نتایج آزمون دانش‌آموزانی را که مطالب را بازخوانی کردند با دو گروه دیگر مقایسه کردند. یک گروه سوالاتی در مورد مطالب نوشتند. گروه دیگر به سؤالات شخص دیگری پاسخ دادند. کسانی که به سوالات پاسخ دادند بهترین عملکرد را داشتند. کسانی که فقط مطالب را دوباره خواندند بدترین کار را انجام دادند.

 

خودتان را امتحان کنید

این مطالعه در سال ۲۰۱۰ یکی از عادات مطالعه ترجیحی نیلا را تأیید می کند. قبل از آزمون های بزرگ، مادرش او را در مورد مطالب مورد سوال قرار داد. او می گوید: اکنون می دانم این یکی از بهترین راه هایی است که می توانید مطالعه کنید. وقتی نیلا بزرگتر شد، خودش را امتحان کرد. به عنوان مثال، او ممکن است سوالات را در دفترچه خود بپوشاند. سپس سعی کرد جواب هر سوال را به خاطر بیاورد.

راسون و دیگران در مطالعه آگوست ۲۰۲۰ در آموزش و یادگیری نشان دادند که چنین تمرین امتحان گرفتن از خود می تواند تقریباً به همه کمک کند. این تحقیق شامل دانشجویان با مشکل توجه به نام ADHD بود. مخفف اختلال کمبود توجه بیش فعالی است. به طور کلی، خود ارزیابی به دانش‌آموزان مبتلا به ADHD و آن‌هایی که این اختلال را نداشتند به همان اندازه به خوبی کمک کرد.

 

ساناز پیشنهاد می‌کند: «هر بار که اطلاعات جدیدی یاد می‌گیرید، یک دسته فلش کارت ایجاد کنید. “سوالات را در یک طرف و پاسخ ها را در طرف دیگر قرار دهید.”

 

نیلا می افزاید: «سعی کنید به روشی که معلم سؤال می کند، خودتان را امتحان کنید.

 

او می گوید، اما واقعاً خودتان و دوستانتان را کباب کنید. وبه همین دلیل است ، او بخشی از تیمی بود که از دانش آموزان می خواست برای هر دوره کلاس یک سوال مسابقه بنویسند. سپس دانش آموزان به سؤالی از همکلاسی دیگری پاسخ می دادند. داده‌های اولیه نشان می‌دهد که دانش‌آموزان در آزمون‌های بعدی بدتر از زمانی که سؤالات آزمون روزانه از معلم می‌آمدند، عمل کردند. تیم نیلا هنوز در حال تجزیه و تحلیل داده ها هستند. او مشکوک است که سؤالات دانش آموزان ممکن است خیلی ساده باشد.

 

او خاطرنشان می کند که معلمان اغلب عمیق تر می کاوند. آنها فقط تعاریف نمی خواهند. اغلب، معلمان از دانش آموزان می خواهند که ایده ها را با هم مقایسه کنند. که نیاز به تفکر انتقادی دارد.

 

اشتباهات اشکالی ندارد – تا زمانی که از آنها درس بگیرید

بسیار مهم است که خود را آزمایش کنید. اما واقعاً مهم نیست که سوالات را درست پاسخ میدهید یا غلط. اما رفتن به مرحله بعدی مهم است: بررسی کنید که آیا حق با شماست. سپس روی اشتباه خود تمرکز کنید و از آن سوال درس بگیرید

«اگر متوجه نشدید که پاسخ چیست، به نوعی زمان خود را تلف می‌کنید. از طرف دیگر، بررسی پاسخ ها می تواند زمان مطالعه شما را کارآمدتر کند. سپس می توانید روی جایی که به بیشترین کمک نیاز دارید را پیدا کنید و روی آن تمرکز کنید.

 

استوارت فایرستاین استدلال می کند که در واقع اشتباه کردن می تواند چیز خوبی باشد. یک زیست شناس دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک، او در واقع کتابی با نام  شکست: چرا علم اینقدر موفق است را نوشته است او استدلال می کند که اشتباهات در واقع کلید اصلی یادگیری هستند.

 

آن را مخلوط کنید

در بسیاری از موارد، مخلوط کردن مطالب و خودآزمایی خیلی به یادگیری کمک می کند. فقط روی یک چیز تمرکز نکنید خود را بر روی مفاهیم مختلف تمرین دهید.

اگر یک مفهوم را بارها و بارها تمرین کنید، «توجه شما کاهش می‌یابد زیرا می‌دانید در آینده چه اتفاقی می‌افتد،» ساناز توضیح می‌دهد. تمرین خود را مخلوط کنید، و اکنون مفاهیم را از هم جدا کنید. همچنین می‌توانید ببینید که چگونه مفاهیم متفاوت هستند، روندها را شکل می‌دهند یا به روش دیگری با هم هماهنگ می‌شوند.

 

برای مثال، فرض کنید که در حال یادگیری گردش خون انسان هستید بعد از اینکه روی آن مطلب مسلط شدید و گردش خون سایر جانوران را بررسی کردید حالا می توانید گردش خون انسان و ماهی را با هم مقایسه و ترکیب کنید

 

از تصاویر استفاده کنید

نیلا می گوید به عکس ها و نمودارها در مطالب کلاس خود توجه کنید. «آن عکس‌ها واقعاً می‌توانند حافظه شما را از این مطالب تقویت کنند. و اگر تصاویری وجود نداشته باشند نمودارها می تواند واقعاً بسیار مفید باشد.

مک دانیل می گوید: “من فکر می کنم این بازنمایی های بصری به شما کمک می کند تا مدل های ذهنی کامل تری ایجاد کنید.” او و دانگ بوی که در آن زمان در دانشگاه واشنگتن نیز حضور داشتند، از دانشجویان خواستند به یک سخنرانی در مورد ترمز و پمپ خودرو گوش دهند. یک گروه نمودارها را دریافت کردند و به آنها گفته شد که در صورت نیاز یادداشت هایی را به نمودارها اضافه کنند. گروهی دیگر طرح کلی برای نوشتن یادداشت گرفتند. گروه سوم فقط یادداشت برداری کردند.

نمودار ها و طرح‌های کلی به یادگیری دانش‌آموزان در ساختن مدل‌های ذهنی از آنچه می‌خواندند کمک بیشتری می‌کردند، البته در این آزمایش‌ها، آنها دریافتند که وسایل کمک بصری به هرشکلی به یادگیری دانش‌آموزان در سراسر جهان کمک می‌کند.

 

حتی تصاویر مسخره ممکن است کمک کند. نیکول رومل روانشناس دانشگاه بوخوم در آلمان است. در یک مطالعه در سال ۲۰۰۳، او و دیگران نقاشی‌های کارتونی به همراه اطلاعاتی در مورد پنج دانشمندی که هوش را مطالعه می‌کردند، به دانشجویان دادند. به عنوان مثال، متن مربوط به آلفرد بینه همراه با نقاشی یک راننده ماشین مسابقه بود. راننده برای محافظت از مغزش کاپوت به سر داشت. دانش‌آموزانی که نقاشی‌ها را دیدند در آزمون بهتر از دانش‌آموزانی که فقط اطلاعات متنی را دریافت کردند، عمل کردند.

 

نمونه هایی را بیابید

درک مفاهیم انتزاعی ممکن است سخت باشد. نیلا می‌گوید اگر نمونه‌ای ملموس از چیزی داشته باشید، ایجاد یک تصویر ذهنی بسیار آسان‌تر است.

 

به عنوان مثال، غذاهای ترش معمولاً این طعم را دارند زیرا حاوی اسید هستند. به خودی خود، یادآوری مفهوم ترشی ممکن است سخت باشد. اما اگر به لیمو یا سرکه فکر می‌کنید، راحت‌تر می‌توانید بفهمید و به خاطر بسپارید که اسید و ترش با هم هستند. و مثال‌ها ممکن است به شما کمک کند طعم سایر غذاها را به دلیل اسیدها تشخیص دهید.

 

عمیق تر حفاری کنید

فقط به خاطر سپردن مجموعه ای از حقایق و ارقام سخت است اگر بیشتر درگیر مطلب نشوید. سعی کنید در حین خواندن یک مطلب از خود بپرسید این مسائل چگونه به وجود آمدند؟ چرا اهمیت دارند؟ روانشناسان به این شرح و بسط دادن می گویند. به عبارت دیگر، حقایق را به صورت اسمی نپذیرید.

 

تفصیل به شما کمک می کند اطلاعات جدید را با چیزهایی که می دانید ترکیب کنید. و شبکه بزرگ‌تری در مغز شما از چیزهایی ایجاد می‌کند که به یکدیگر مرتبط هستند. این شبکه بزرگتر یادگیری و به خاطر سپردن چیزها را آسان تر می کند.

مک دانیل می گوید، فرض کنید از شما خواسته شده است که یک رشته حقایق را در مورد مردان مختلف به خاطر بسپارید. مثلاً «مرد گرسنه سوار ماشین شد. مرد قوی به زن کمک کرد. مرد شجاع به داخل خانه دوید.» و غیره.

زمانی که محققان برای عملکرد هر مرد به آنها توضیح دادند، بهتر عمل کردند. و دانش‌آموزان زمانی که باید به سؤالاتی در مورد چرایی انجام کاری هر مردی پاسخ می‌دادند، خیلی بهتر به خاطر می‌آوردند.

 

مک‌دانیل می‌گوید: «درک خوب حافظه واقعاً خوبی ایجاد می‌کند. “و این برای بسیاری از دانش آموزان کلیدی است.” اگر اطلاعات تصادفی به نظر می رسد، سوالات بیشتری بپرسید. مطمئن شوید که می توانید مطالب را توضیح دهید. او می‌گوید که بهتر است، ببینید آیا می‌توانید آن را برای دیگری توضیح دهید. برخی از دانشجویان او این کار را با تماس با خانه انجام می دهند تا آنچه را که در حال یادگیری هستند برای والدین خود توضیح دهند.

 

برنامه ریزی کنید و به آن پایبند باشید

بسیاری از دانش‌آموزان می‌دانند که باید مطالبی که خواندن را دوره کنند ، خود را امتحان کنند و مهارت‌های خوب دیگر را تمرین کنند. با این حال بسیاری از آنها واقعاً این کارها را انجام نمی دهند.

داشتن یک برنامه ریزی نوشته شده و دوره های مشخص مطالعاتی بسیار کمک کننده است

 

زمانی که راسون دانشجو بود، از یک تقویم کاغذی برای برنامه ریزی خود استفاده کرد. او در تاریخ هر امتحان نوشت. او به یاد می آورد: «و سپس برای چهار یا پنج روز دیگر، من به موقع برای مطالعه نوشتم.»

سعی کنید به یک روال هم پایبند باشید. زمان و مکان مشخصی برای انجام تکالیف مدرسه و مطالعه داشته باشید. ممکن است در ابتدا عجیب به نظر برسد. اما، کورنل به شما اطمینان می دهد، “در هفته دوم، این به یک چیز عادی تبدیل می شود.” نیلا اضافه می‌کند، و در حین کار گوشی خود را در جای دیگری قرار دهید.

 

به خودتان استراحت های کوتاه بدهید. سنا پیشنهاد می کند تایمر را برای ۲۵ دقیقه یا بیشتر تنظیم کنید. در آن زمان مطالعه کنید، بدون حواس پرتی. وقتی تایمر خاموش شد، پنج یا ۱۰ دقیقه استراحت کنید. ورزش کنید  یا شاید کمی آب بنوشید – هر چه باشد. پس از آن، دوباره تایمر را تنظیم کنید.

 

“اگر برنامه مطالعاتی دارید، به آن پایبند باشید!” مک دانیل اضافه می کند. اخیراً، او و روان‌شناس ژیل انیشتین در دانشگاه فورمن در گرین‌ویل، S.C، به این موضوع پرداختند که چرا دانش‌آموزان از مهارت‌های مطالعه خوب استفاده نمی‌کنند. آنها گزارش می دهند که بسیاری از دانش آموزان می دانند که این مهارت ها چیست. اما اغلب زمانی که قصد دارند آنها را عملی کنند برنامه ریزی نمی کنند. حتی زمانی که دانش‌آموزان برنامه‌ریزی می‌کنند، ممکن است چیز جذاب‌تری پیش بیاید و به برنامه عمل نکنند. آنها می گویند که مطالعه باید به یک اولویت تبدیل شود.

 

سعی کنید به یک روال معمول پایبند باشید. و شب ها به اندازه کافی بخوابید

 

او اضافه می کند که اگر همه مهارت ها زیاد به نظر می رسد، استرس نداشته باشید. اگر چیزهای زیادی جدید به نظر می رسد، سعی کنید هر هفته یا دو هفته فقط یک مهارت مطالعه جدید اضافه کنید.

 

در نهایت، اگر برای پیروی از توصیه‌های بالا مشکل دارید (مثل اینکه نمی‌توانید زمان را پیگیری کنید یا برایتان سخت است که فقط بنشینید و روی کار خود تمرکز کنید)، ممکن است یک بیماری تشخیص داده نشده مانند ADHD داشته باشید. برای فهمیدن این موضوع، با پزشک خود مشورت کنید. خبر خوب: ممکن است قابل درمان باشد.

 

دوستان عزیز داشتن یک برنامه ریزی نوشته شده ودرست می تواند
توانایی یادگیری شما را ۱۰۰ درصد افزایش دهد برای مشاوره رایگان با پزشکان دانشگاه تهران و دریافت برنامه ریزی رتبه برتری کافیه با ۰۹۱۲۰۱۲۳۹۰۰ تماس بگیرید
موسسه مداد قهرمان تنها موسسه ایست که تمام مدرسان و مشاوران پزشکان دانشگاه تهران هستند

در مورد پکیج نخبگان اطلاع دارید؟ پگیج نخبگان پزشکی تهران شامل ویدئو های آموزشی تدریس شده توسط رتبه های ۹۵،۵۴،۱۳،۷ می باشد برای دیدن نمونه تدریس ها و کسب اطلاعات بیشتر با ۰۹۱۲۰۱۲۳۹۰۰ در تماس باشید